فضای مجازی

افزایش صادرات نفت عربستان به بالاترین رقم طی چهار ماه گذشته

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، برترین صادر کننده نفت دنیا پس از تصمیم‌گیری اوپک پلاس در ماه آوریل برای افزایش تدریجی تولید، یک میلیون بشکه در روز کاهش تولید داوطلبانه خود را متوقف کرده و صادرات نفت خام خود را در ماه مه به بالاترین رقم طی چهار ماه گذشته رسانده است.

طبق اطلاعات سازمان مشترک آمار عربستان (جودی)، این کشور 5.649 میلیون بشکه نفت در ماه مه صادر کرده است. این در حالی است که عربستان در ماه آوریل یعنی یک ماه قبل از آن 5.408 میلیون بشکه در روز صادرات داشت.

افزایش 2 برابری ارزش صادرات نفت عربستان در آوریل 2021افزایش صادرات نفت عربستان قبل از اجلاس اوپک پلاس

صادرات نفت خام عربستان در ماه مه بالاترین رقم از ابتدای سال جاری میلادی را نشان می‌داد یعنی زمانی که صادرات نفت این کشور به 6.582 میلیون بشکه در روز می رسید. عربستان از ژوئن 2020 که تولید نفت آن به پایین‌ترین رقم یعنی کمتر از 5 میلیون بشکه در روز رسیده بود، تا ژانویه 2021 ماهانه تولید خود را افزایش داد ولی بعد بازار را با تصمیم کاهش داوطلبانه یک میلیون بشکه‌ای متعجب کرد، آن هم در زمانی که اوپک پلاس در حال افزایش تدریجی تولید بود.

عربستان در نشست بعدی اوپک پلاس در ماه مارس باز هم بازار را شوکه کرد و اعلام کرد کاهش تولید اضافی خود را تا ماه آوریل ادامه می دهد. اوپک پلاس در این اجلاس تصمیمی برای افزایش تولید نگرفت و تنها 150 هزار بشکه در روز به تولید روسیه و قزاقستان اضافه شد.

انتظار می رود صادرات نفت خام عربستان پس از ماه مه رو به افزایش باشد چون ائتلاف اپوپکپلاس تصمیم به افزایش دو میلیون بشکه‌ای تولید گرفته است. اوپک پلاس از ماه اوت ماهانه 400 هزار بشکه در روز به تولید خود اضافه می‌کند تاکل 5.8 میلیون کاهش تولید آن به صفر برسد.

انتهای پیام/45

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا