سرور مجازی
فضای مجازی

جیمز وب از توده اسرار آمیز تصویربرداری کرد

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا ممکن است موفق به ثبت تصویری از دو «هاله» از ماده تاریک در منطقه‌ای شده باشد که در آن «گره‌ای» از کهکشان‌ها در اطراف یک هسته فعال کهکشانی بسیار درخشان در حال شکل‌گیری هستند.

هسته‌ای که ۱۱.۵ میلیارد سال پیش ایجاد شده است.

سه کهکشانی که جیمز وب از آن‌ها تصویربرداری کرده است با سرعت زیاد به دور یکدیگر می‌چرخند و چنین فرآیندی تنها در صورتی امکان‌پذیر است که جرم زیادی وجود داشته باشد.

ستاره شناسان بر این باورند که آن‌ها دو هاله عظیم از ماده تاریک در حال ادغام هستند.

اگرچه دانشمندان معتقدند که  ماده تاریک ۸۰ درصد کیهان را تشکیل می‌دهد؛ اما هرگز به طور مستقیم شناسایی نشده است. با این وجود مطالعه انجام شده توسط دانشگاه هایدلبرگ در آلمان اشاره می‌کند که جیمز وب به احتمال زیاد در حال بررسی هسته مرکزی متراکم یک هاله ماده تاریک عظیم است.

این اکتشافات تنها با توانایی وب در نگاه کردن به گذشته امکان پذیر می‌شود. توانایی‌هایی که به آن اجازه می‌دهد نحوه شکل‌گیری و تکامل اولین کهکشان‌ها را تماشا کند.

محققان بر این باورند که این منطقه با “گره” کهکشانی یکی از متراکم‌ترین مناطق شناخته شده شکل گیری کهکشان‌ها در کیهان اولیه است؛ زیرا اختروشی که در آن ناحیه قرار دارد، تنها دو میلیارد سال پس از مه‌بانگ که ۱۳.۸ میلیارد سال قبل رخ داد، شکل گرفته است.

دومینیکا وایلزالک (Dominika Wylezalek) از دانشگاه هایدلبرگ در آلمان، گفت: حتی یک گره متراکم از ماده تاریک برای توضیح آن کافی نیست. ما فکر می‌کنیم که می‌توانیم منطقه‌ای را ببینیم که در آن دو هاله عظیم ماده تاریک در حال ادغام هستند.

این اختروش با نام “SDSS J ۱۶۵۲۰۲.۶۴+۱۷۲۸۵۲.۳” یک اختروش «بسیار سرخ» است که از طریق طول موج‌های نزدیک به فروسرخ مشاهده می‌شود که توسط طیف‌نگار مادون قرمز نزدیک تلسکوپ وب رصد شده است.

این ابزار می‌تواند طیفی از رنگ‌ها یا طیف‌ها را در سراسر میدان دید تلسکوپ جمع‌آوری کند و تنها بر یک نقطه در یک زمان متمرکز نیست. این به اخترشناسان اجازه می‌دهد اختروش، کهکشان آن و محیط وسیع‌تر اطراف آن را به طور همزمان بررسی کنند.

وایلزالک گفت: تعداد محدودی پیش خوشه کهکشانی در این زمان اولیه از تشکیل جهان شناخته شده است. پیدا کردن آن‌ها سخت است. این ممکن است در نهایت به ما در درک چگونگی تکامل کهکشان‌ها در محیط‌های متراکم کمک کند. این یک نتیجه هیجان انگیز است.

داده‌های آرشیوی تلسکوپ فضایی هابل ناسا نیز نشان می‌دهند که ممکن است تعداد بیشتری از آن‌ها نیز وجود داشته باشد. تصاویر دوربین میدان وسیع هابل ۳، مواد گسترده‌ای را در اطراف اختروش و کهکشان آن نشان داده است.

اکنون، محققان فکر می‌کنند که شاید در حال نگاه کردن به هسته یک خوشه کهکشانی بوده‌اند که اکنون به لطف تصویربرداری واضح وب، آشکار شده است. این دومین داده تلسکوپ جیمز وب است که در کمتر از یک روز منتشر شد. این تلسکوپ فضایی در روز چهارشنبه تصویری از ستون‌های آفرینش که از گاز و غبار خنک بین ستاره‌ای تشکیل شده‌اند، منتشر کرد.

منبع: سایت دیلی‌میل

دیتاسنتر من فضای مجازی دريچه فناوری

مجله خبری دیتاسنتر من

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا