سرور مجازی
فضای مجازی

رایزنی چین با شرکت‌های تراشه سازی

وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین طی یک هفته اخیر، سلسله دیدار‌های فوق العاده با مدیران شرکت‌های تراشه سازی برگزار کرد تا پیامد‌های ناشی از محدودیت‌های اخیر آمریکا علیه بخش نیمه رسانای این کشور را ارزیابی کند.

وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین، مدیران شرکت‌هایی شامل سازنده تراشه حافظه YMTC و داونینگ اینفورمیشن اینداستری (متخصص ابررایانه) را برای حضور در جلسات محرمانه فرا خواند.

دولت بایدن، ماه میلادی جاری مجموعه مقررات جدیدی را برای محدود کردن صادرات فناوری و کند کردن پیشرفت فناوری و نظامی چین اعلام کرد که شامل محدودیت فروش برخی از تراشه‌های پیشرفته و ابزار‌های تولید تراشه بوده است. این مقررات که بعضی از آن‌ها فورا به اجرا گذاشته می‌شوند، بر مبنای محدودیت‌هایی هستند که امسال به سازندگان بزرگ تجهیزات تولید تراشه شامل KLA Corp، Lam Research Corp و Applied Materials اعلام شدند و این شرکت‌ها را ملزم کردند ارسال تجهیزات به کارخانه‌های چینی تولیدکننده تراشه‌های پیشرفته را متوقف کنند.

کارشناسان می‌گویند مقررات جدید، پیامد گسترده‌ای داشته و تلاش‌های چین برای توسعه صنعت تراشه بومی و پیشبرد تحقیقات تجاری و دولتی در زمینه تسلیحات نظامی، هوش مصنوعی، دیتاسنتر و بسیاری از حوزه‌هایی که از ابررایانه‌ها و تراشه‌های پیشرفته استفاده می‌کنند را کند خواهد کرد.

طبق گزارش بلومبرگ، بسیاری از مدیرانی که در این جلسات شرکت کرده اند، گفته اند محدودیت‌های آمریکا به منزله فاجعه‌ای برای صنعت آن‌ها و بلندپروازی‌های چین برای قطع وابستگی اقتصادش به فناوری آمریکایی است.

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین یکشنبه هفته جاری در اعلام گزارش کار خود در کنگره حزب کمونیست، از کشورش خواست در جنگ فناوری‌های اساسی، برنده شود.

بر اساس گزارش رویترز، کارشناسان می‌گویند گزارش کار رئیس جمهور چین ممکن است از اصلاح رویکرد چین در زمینه پیشبرد صنعت فناوری بومی با هزینه دولتی بیشتر و مداخله برای مقابله با فشار‌های آمریکا، حکایت داشته باشد.

دیتاسنتر من فضای مجازی دريچه فناوری

مجله خبری دیتاسنتر من

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا