اخبار آی تی

تولید نانو نخ‌های پلی‌استر با خواص آنتی‌باکتریال و ماندگاری بالا در کشور

به گزارش ایسنا، رشد انواع باکتری روی البسه می‌تواند تهدیدی جدی برای بهداشت فردی باشد، از این رو ضرورت تأمین این نیاز، تولید انواع منسوجات ضدباکتری را به یکی از زمینه‌های فعالیت صنایع نساجی دانش‌بنیان تبدیل کرده است.

از جمله مواد اولیه مورد استفاده در تولید این نوع محصولات نخ پلی‌استر آنتی‌باکتریال است که امکان تولید منسوجات با قدرت ضدباکتری بالا و ماندگار را فراهم می‌کند. این نوع نخ‌ها پیش از این در داخل و خارج از کشور تولید شده است، اما روش تولید این نوع نخ‌ها در مجموعه یکی از شرکت‌های فناور، نوآورانه است؛ به گونه‌ای که این شرکت با تلفیق فرایند فیزیکی شیمیایی در استفاده از نانوذرات نقره در لایه نهایی نخ، محصولی با ویژگی‌های متمایز از سایر موارد مشابه تولید کرده است؛ چرا که نانوذرات نقره قرار گرفته بر لایه نهایی نخ با توجه به خواص آنتی‌باکتریال خود، در تماس با باکتری‌ها مانع از رشد آنها و ایجاد قارچ می‌شود.

امکان استفاده از غلظت‌های مختلف نانومواد بدون محدودیت و اثر منفی روی خواص فیزیکی نخ از جمله ویژگی‌های محصول تولیدی این شرکت به شمار می‌رود.

همچنین به دلیل قرارگیری نانوذرات در لایه نهایی محصول، حتی در غلظت‌های پایین نانومواد نیز می‌توان خواص آنتی‌باکتریالی قوی در رنگ‌های مختلف نخ ایجاد کرد. این در حالی است که موارد مشابه در بازار در رنگ‌های محدودی ارائه می‌شوند. علاوه بر آن خواص آنتی‌باکتریالی نخ پلی‌استر تولید شده در این مجموعه دارای ماندگاری بالا بوده و در برابر شست‌وشو مقاوم است.

قدرت آنتی‌باکتری قابل تنظیم مطابق کاربرد، امکان تولید در بچ‌های کوچک (۴۰۰ کیلو)، قیمت پایین‌تر و امکان تجاری‌سازی بیشتر و دوام بالا از جمله مزیت‌های رقابتی محصول این شرکت در مقایسه با دیگر محصولات داخلی و خارجی مشابه است.

به نقل از ستاد نانو، نخ پلی‌استر آنتی‌باکتریال تولید شده در تولید جوراب، منسوجات نظامی، منسوجات بیمارستانی، فرش ماشینی، ماسک پارچه‌ای و دیگر منسوجات کاربرد دارد.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا