فضای مجازی

ضعیف‌ترین گذرواژه‌های رایانه‌ای که به سادگی شکسته می‌شوند

یک پژوهش جدید و جالب نشان می‌دهد تا چه میزان برخی از گذرواژه‌ها به راحتی شکسته می‌شوند و به همین خاطر است که اگر شما نیز چنین گذرواژه‌هایی را استفاده می‌کنید، باید هم اکنون آن ها را تغییر دهید.

پایگاه شبکه تلویزیونی «Times Now» در گزارشی اعلام کرد: قرار دادن گذرواژه‌هایی که به راحتی به خاطر آورده می‌شوند، امری شایع برای میلیون‌ها کاربر شبکه‌های اجتماعی در سراسر دنیا است؛ اما باید بدانید چیزی را که به راحتی به خاطر می‌آورید، ممکن است به راحتی نیز از سوی هکر‌ها شکسته شود.

گذرواژه‌هایی (پسووردهایی) مانند «۱۲۳۴۵۶»، «ABCDEF» و یا «iloveyou» اگرچه به راحتی به خاطر سپرده می‌شوند، اما کارشناسان امنیتی به کاربران توصیه می‌کنند تا به فکر کلمات قوی تری باشند که دسترسی هکر‌ها را به حساب‌های کاربریشان دشوارتر کند.

به خاطر انتخاب گذرواژه‌هایی مانند آنچه که در بالا ذکر شد، میلیون‌ها کاربر هر روزه در جهان در خطر این قرار دارند که حساب‌های کاربریشان هک شود.

حال محققان برخی از رایج‌ترین گذرواژه‌ها در جهان که ظرف چند ثانیه شکسته می‌شوند را فهرست کرده اند. این تحقیق از سوی یک شرکت مدیریت گذرواژه به انجام رسیده است. این شرکت به کاربران خود کمک می‌کند تا رمز‌های عبور خود را ساماندهی کرده، نوشته هایشان را ایمن کرده و آن‌ها را در یک مکان رمزگذاری شده نگهداری کنند.

پژوهشگران این شرکت با افشای یافته هایشان، اعلام کردند: اکنون زمان آن است تا ببینیم آیا مردم از همان رمز‌های ضعیف استفاده می‌کنند یا خیر.

در سال ۲۰۲۰، شرکت نوردپس فهرستی از ۲۰۰ عدد از بدترین گذرواژه‌ها را منتشر کرد. در این فهرست همچنین شماری از کاربرانی که از این پسوورد‌ها استفاده می‌کردند، منشن شده بودند و اشاره شده بود چه مقدار زمان طول می‌کشد تا فردی این پسوورد را بشکند. اما اوضاع در سال ۲۰۲۲ (سال جاری میلادی) خیلی تغییری نکرده است و به نظر می‌رسد میلیون‌ها نفر همچنان از همان گذرواز‌های ضعیف مانند «۱۲۳۴۵»، «password»، «qwerty» استفاده می‌کنند.

در فهرست ضعیف‌ترین پسووردها، «۱۲۳۴۵۶» در بیشتر کشور‌ها رتبه نخست را دارد. همچنین گذرواژه «۱۲۳۴۵۶۷۸۹» نیز در ظرف مدت کوتاهی شکسته می‌شود. چهارمین گذرواژه از لحاظ بد بودن نیز خود کلمه «password» است که افراد آن را به عنوان گذرواژه خود انتخاب می‌کنند و به سرعت نیز شکسته می‌شود.

دیتاسنتر من فضای مجازی دريچه فناوری

مجله خبری دیتاسنتر من

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا