سرور مجازی
فضای مجازی

️کاوشگر چینی شواهدی از اقیانوس باستانی روی مریخ یافت

به نقل از اسپیس، تیان ون یک همراه لندر و کاوشگر ژورونگ در جولای ۲۰۲۰ میلادی به فضا پرتاب شد و در فوریه ۲۰۲۱ میلادی به مدار مریخ رسید. اکنون حدود ۸۰۰ روز از فعالیت این مدارگرد مریخی می‌گذرد. کاوشگر و لندر سه ماه بعد از فوریه ۲۰۲۱ میلادی روی سطح سیاره فرود آمدند. از آن زمان تاکنون ژورونگ ۱۹۲۱ متر روی مریخ طی کرده است.

طبق گزارش شبکه دولتی CGTN چین، مدارگرد و کاوشگر مریخی ۱۴۸۰ گیگابایت داده خام به زمین ارسال کرده اند که برخی از آن‌ها فرضیه‌ای مبنی برآنکه اقیانوسی باستانی در منطقه Utopia Planitia (منطقه‌ای وسیع در مریخ) را تایید می‌کند.

محققان با تحلیل اطلاعات متوجه شدند مواد معدنی دارای آب در قشر سخت سطح سیاره (یک لایه معدنی سخت که روی خاک قرار دارد و به طور معمول به دلیل تبخیر آب روی سطح به وجود می‌آید) وجود دارد.

آن‌ها معتقدند چنین یافته‌ای نشان می‌دهد در بازه زمانی خاصی از چند میلیارد سال گذشته، در منطقه مذکور از مریخ انبوهی از آب مایع وجود داشته است. همچنین محققان به این نتیجه رسیدند که خاک مریخ دارای پارامتر‌هایی است که نشان از قدرت بالا و سایش اندک است که نشان می‌دهد دلیل فرسایش خاک باد، آب یا هر دو بوده است.

تیان ون یک و ژورونگ همچنان به کاوش مریخ و جستجو برای شواهد مربوط به آب ادامه می‌دهند.

دیتاسنتر من فضای مجازی دريچه فناوری

مجله خبری دیتاسنتر من

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا