سرور مجازی
فضای مجازی

دانشمندان قوی‌ترین لیزر جهان را روشن می‌کنند

از «ساینس الرت»، این دستگاه موسوم به «سامانه لیزر پالس فوق‌کوتاه معادل زتاوات» (zeus) یک پالس بسیار کوتاه و به شدت نیرومند به میزان تنها ۲۵ «فمتوثانیه» (femtoseconds) تولید می‌کند. یک فمتوثانیه در حد یک کوادریلیون ثانیه (quadrillionth) است و به بیان دیگر نسبت یک فمتو ثانیه به یک ثانیه معادل نسبت یک ثانیه به ۳۱.۷۱ میلیون سال است.

با افزایش قابلیت‌های این لیزر، در نهایت می‌توان از آن برای مطالعه برخی از عجیب‌ترین پدیده‌های جهان در مقیاس آزمایشگاهی استفاده کرد. در این مورد می‌توان به فیزیک انفجار اشعه گاما یا سیاهچاله‌ها به عنوان نمونه اشاره کرد.


بیشتر بخوانید

  • فیزیکدانان یک لیزر اتمی می‌سازند که می‌تواند برای همیشه روشن بماند

«کارل کروشلنیک» فیزیکدان نجومی از دانشگاه میشیگان می‌گوید: سامانه ZEUS قوی‌ترین لیزر در آمریکا و از جمله قوی‌ترین سامانه‌های لیزر در جهان خواهد بود.

مرحله اول راه‌اندازی این لیزر نیازمند ۳۰ تراوات (۳۰ تریلیون وات) نیرو است و برای مطالعه نوع جدیدی از تصویربرداری اشعه ایکس استفاده خواهد شد.

این سامانه قرار است تا سال ۲۰۲۳ به آزمایش‌هایی در مقیاس کامل در حوزه‌های فیزیک کوانتومی، امنیت داده‌ها، مهندسی مواد، حسگر راه دور و تشخیص پزشکی و همچنین مطالعه برخی از دورترین اجرام آسمانی برسد.

دیتاسنتر من فضای مجازی دريچه فناوری

مجله خبری دیتاسنتر من

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا