فضای مجازی

چین موفق به کاشت برنج و شاهی در فضا شد

ایستگاه فضایی چین اعلام کرد آزمایش کشت دو بذر گیاه مختلف در فضا در حال انجام است و این گیاهان تاکنون رشد مناسبی داشته اند.

به نقل از سی‌جی‌تی‌ان، ایستگاه فضایی چین پیشرفت جدیدی در پروژه علوم زیستی داشته که این موضوع چرخه کاملی از رشد دانه‌های مختلف در فضا را نشان می‌دهد. نمونه‌های دو نوع بذر گیاه، شاهی و برنج، از ۲۸ ژوئیه در اتاق آزمایش قرار گرفته است. باید اشاره کرد که شاهی به طور گسترده‌ای به عنوان ارگانیسم نمونه برای تحقیقات پایه در فضا استفاده می‌شود.

آکادمی علوم چین (CAS) اعلام کرد که آزمایش‌های رشد شاهی و برنج در ماژول آزمایشگاه ونتیان چین به آرامی در حال پیشرفت است و تاکنون شاهی چهار برگ تولید کرده است. نهال برنج ساقه بلند حدود ۳۰ سانتی متر و برنج ساقه کوتاه به حدود ۶ سانتی متر رشد داشته اند.

شاهی به‌عنوان یک نمونه معرف برای گونه سبزیجات برگ سبز مانند کلزا، کلم و کلم بروکسل و برنج نمونه‌ای از محصولات از جمله گندم و ذرت کاشته شده است.

ژنگ هوی کیونگ، محقق مرکز آکادمی علوم چین گفت: این دو آزمایش چرخه زندگی هر گیاه را در فضا تجزیه و تحلیل و چگونگی استفاده از محیط ریزگرانشی برای رشد گیاهان و افزایش کارایی تولید را بررسی خواهند کرد.

ژنگ گفت: علاوه بر این، با مقایسه گل‌دهی گیاهان، می‌توانیم محصولات بیشتری را پیدا کنیم که با فضا و محیط ریزگرانشی سازگار هستند.

گلدهی یک مرحله حیاتی گیاه برای رشد بذر‌های نسل جدید است که می‌تواند برای زندگی طولانی مدت انسان در فضا نیز حیاتی باشد. محیط فضا بسیار خشن است، به این معنی که رشد تقریبا در آن غیرممکن است. بذر‌های گیاهی را فقط می‌توان در محیط‌های مصنوعی در بسته کشت کرد.

به گفته آژانس فضایی چین، محصولات مناسب برای کاشت در فضا باید بازدهی بالا و هزینه انرژی پایین داشته باشند.

به گفته آکادمی علوم چین، در حال حاضر، تنها چند محصول مانند گندم و نخود، تحت آزمایش کامل چرخه زندگی در فضا قرار گرفته اند. هنوز چالش‌های زیادی برای رشد بذر‌ها در فضا وجود دارد. این پروژه بخشی از تلاش برای کشف روند رشد گیاه در فضا است.

هنگامی که آزمایش‌ها کامل شد، فضانوردان پس از بازگشت به زمین، نمونه‌هایی از گیاهان را برای آزمایش‌های بیشتر جمع آوری، منجمد و ذخیره می‌کنند.


بیشتر بخوانید

  • خاک سیارک‌ها محیط مناسبی برای رشد محصولات کشاورزی است

 

دیتاسنتر من فضای مجازی دريچه فناوری

مجله خبری دیتاسنتر من

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا