سرور مجازی
فضای مجازی

فناوری تلفن همراه در ایران ۲۸ ساله شد

نوزدهم مردادماه با «برقراری ارتباطات سیار» گره خورده است؛ از این جهت که عرضه نخستین سیمکارت در ایران، با واگذاری ۴ سیمکارت به نهاد ریاست جمهوری انجام شد.

نخستین مرحله از راه اندازی فناوری تلفن همراه در سال ۱۳۷۳ با ۲۴ سایت BTS و با ظرفیت سازی برای ۹۲۰۰ شماره در شهر تهران با مسئولیت امور ارتباطات سیار شرکت مخابرات ایران آغاز شد. در ۱۹ مرداد همان سال با واگذاری ۴ سیمکارت به نهاد ریاست جمهوری، برای نخستین بار عرضه رسمی سیمکارت در ایران آغاز شد که به دنبال استقبال مردم، شرکت مخابرات ایران درصدد گسترش پوشش آن از تهران به کل کشور برآمد.

زمانی نگذشت که توسعه شبکه تلفن همراه در زمره اهداف عالى مجموعه مخابرات کشور قرار گرفت؛ زیرا تغییر پارادایم هاى ارتباطى در دنیا رونق داشت و این احساس نیاز در جامعه ما نیز وجود داشت. بنا بر همین ضرورت، در ادامه راه و به پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، هیأت دولت اساسنامه شرکت ارتباطات سیار را با سرمایه ۲۰۰۰ میلیارد ریال تصویب کرد و تمامی وظایف امور ارتباطات سیار شرکت مخابرات ایران به «شرکت ارتباطات سیار ایران» واگذار شد.

با جدی شدن خصوصى سازى صنعت مخابرات کشور، این شرکت با درک اقتضائات جدید بازار رقابت، از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را با نام تجارى «همراه اول» ادامه داد. همچنین عرضه پنج درصد سهام همراه اول در ۲۸ آذر سال ۱۳۸۹ در فرابورس، اقدام دیگری بود که در تاریخچه ارتباطی کشور ثبت شده است.

نماد «همراه» نیز در ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ رسما به بازار بورس کشور راه یافت و بر روی تابلوی معاملات بازار سرمایه قرار گرفت. با وجود طی شدن مسیر پر پیچ و خم طی این سال‌ها و حرکت روی مدار توسعه ارتباطات سیار همگام با کشور‌های پیشرفته دنیا، اکنون اپراتور اول تلفن همراه ایران را با واگذاری بیش از ۱۰۰ میلیون سیمکارت دائمی و اعتباری، در جایگاه نخست اپراتور‌های خاورمیانه نیز قرار داده است.

همراه اول به زعم جدیدترین گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان ناظر و سیاست گذار عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور که مربوط به سه ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ است، حدود ۶۸ هزار سایت فعال ارتباطی مبتنی بر تکنولوژی‌های ۴G، ۳G و ۲G در کشور دارد.

تملک بیش از ۵۶ درصد تمامی سایت‌های ارتباطی کشور، منجر به پوشش ۹۶.۵ درصدی جمعیت کشور، پوشش یک هزار و ۳۹۵ شهر و پوشش حدود ۴۵ هزار روستای کشور به ویژه در فناوری‌های ۴G و ۳G شده که آمار چشم گیری در صنعت ارتباطات است. بیش از ۸۲ هزار و ۱۴۶ کیلومتر از جاده‌های کشور نیز هم اکنون زیر چتر امواج رادیویی این اپراتور قرار دارد.

همراه اول به عنوان نخستین و بزرگترین اپراتور تلفن همراه کشور، همچنین علاوه بر پرچمداری توسعه جدیدترین تکنولوژی‌های ارتباطی و در اختیار داشتن بالاترین رکورد سرعت ۵G در کشور، حدود ۵۲ میلیون مشترک ۴G و ۳G دارد که حدود ۴۵ میلیون اشتراک به مشترکان ۴G مربوط است.

این اپراتور توانست در سال ۱۴۰۰ در زمینه «مصرف دیتا» به رکورد ۵۵۷۴ پتابایت برسد که نسبت به سال قبل آن، رشد ۴۴ درصدی را نشان می‌دهد؛ همچنین رکورد ترافیک دیتای روزانه همراه اول نیز به ۱۹.۲ پتابایت رسید که با احتساب ترافیک مبین نت به بیش از ۲۰ پتابایت برای نخستین بار در کشور رسیده است.


بیشتر بخوانید

  • رونمایی از بسته‌های اینترنت رومینگ همراه اول برای زائران حسینی

 

دیتاسنتر من فضای مجازی دنیای ارتباطات

مجله خبری دیتاسنتر من

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا