سرور مجازی
فضای مجازی

ناسا اثرات گردوغبار بر گرمایش زمین را بررسی می‎کند

اخیرا، ناسا در خارج از ایستگاه فضایی بین الملل ابزاری را نصب کرد تا اثراتی که گرد و غبار برگرمایش و سرمایش اقلیم می‌گذارد را بررسی کند. گفته شده این ابزار EMIT نام دارد.

به گزارش سایت phys ؛ EMIT  تصاویر اولین اندازه گیری خود را در ۲۷ جولای (پنج مرداد) هنگام عبور از استرالیای غرب گرفت و به زمین ارسال کرد. این تصاویر، ترکیبی از خاک (قهوه‌ای)، پوشش گیاهی (سبز تیره)، مزارع کشاورزی (سبز روشن) و یک رودخانه کوچک را نشان می‌دهند. 

گفته شده، EMIT توسط آزمایشگاه رانش جت ناسا در جنوب کالیفرنیا توسعه یافته و بر روی ترکیب غبار معدنی مناطق خشک زمین متمرکز شده تا درک بهتری از چگونگی تأثیر گرد و غبار بر گرمایش و سرمایش آب و هوا داشته باشد. این ابزار با اندازه گیری صد‌ها طول موج نور منعکس شده از مواد روی زمین کار می‌کنند.

براساس گزارش‌ها، مواد مختلف طول موج‌های نور را منعکس و نوعی اثر انگشت طیفی تولید می‌کنند. طیف سنج‌ها وقتی اطلاعات را جمع‌آوری می‌کنند توسط محققان آنالیز می‌شوند و به آن‌ها نشان می‌دهد که از چه چیزی ساخته شده‌اند.

کنترل‌کننده‌های زمینی از بازوی رباتیک Canadarm۲ ایستگاه فضایی برای حذف EMIT از فضاپیمای دراگون و نصب آن در بیرون ایستگاه استفاده کردند، فرآیندی که از ۲۲ جولای آغاز شد و بیش از ۴۰ ساعت طول کشید. مهندسان دستگاه را در ۲۴ جولای (۲ مرداد) روشن کرده و آن را برای انجام ماموریت خود خنک کردند.

ابزار جدید ناسا

ابزار EMIT می‌تواند نشانه طیفی نور از موادی مانند پوشش گیاهی، سنگ ها، برف و یخ و سطوح ساخته شده توسط انسان را اندازه گیری کند، ماموریت اصلی این ابزار که از ماه آگوست آغاز می‌شود، اندازه گیری ۱۰ کانی سطحی (ماده‌ای طبیعی، غیر آلی است که ترکیب شیمیایی نسبتاً ثابتی دارد) در مناطق خشک و غبارگیر آفریقا، آسیا، آمریکای شمالی و جنوبی و استرالیا است.

اثر انگشت طیفی مواد معدنی و گرد و غبار به دانشمندان اجازه می‌دهد تا ترکیب آن را تعیین کنند. در حال حاضر، دانشمندان نمی‌دانند که آیا گرد و غبار معدنی اثر گرمایش یا خنک کننده تجمعی بر روی سیاره دارند یا خیر. گفتنی است که EMIT در ۱۴ جولای از طریق فضاپیمای SpaceX Dragon که حامل بیش از ۵۸۰۰ پوند آزمایش علمی، تجهیزات خدمه و محموله‌های دیگر بود، به فضا پرتاب شد.


بیشتر بخوانید

  • شگفت انگیزترین تصاویری که از فضا ثبت شده اند

 

دیتاسنتر من فضای مجازی دريچه فناوری

مجله خبری دیتاسنتر من

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا