فضای مجازی

فشار برای افتتاح پروژه‌های نیمه تمام مناطق آزاد تا پایان عمر دولت روحانی

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با نزدیک شدن به پایان عمر دولت حسن روحانی بر شدت افتتاح پروژه‌های عمرانی در مناطق آزاد افزوده شده است. در جدیدترین نمونه قرار است فردا 15 تیرماه 1400 با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس‌جمهور ششمین دوره از افتتاح پروژه‌های مناطق آزاد برگزار شود.

به گفته حمیدرضا مومنی، دبیر شورایعالی مناطق آزاد قرار است فردا 15 تیرماه 38 پروژه در منطقه آزاد ارس با اعتبار سرمایه گذاری 15 هزار و 144 میلیارد ریال و با اشتغالزایی 663 نفر، 14 پروژه در منطقه آزاد انزلی با اعتبار سرمایه گذاری 6 هزار و 164 میلیارد ریال و با اشتغالزایی 446 نفر، 6 پروژه در منطقه آزاد چابهار با اعتبار سرمایه گذاری 2 هزار و 162 میلیارد ریال و با اشتغالزایی 169 نفر، 4 پروژه در منطقه آزاد کیش با اعتبار سرمایه گذاری 27 هزار و 825 میلیارد ریال و با اشتغالزایی 750 نفر و 4 پروژه در منطقه آزاد ماکو با اعتبار سرمایه گذاری 7 هزار و 581 میلیارد ریال و با اشتغالزایی 360 نفر افتتاح شود.

در دوره قبلی، دبیر شورای عالی مناطق آزاد از برخی پروژه‌هایی که قرار بود تجهیز و افتتاح شود بازدیدهایی را داشت. یک نمونه بازدید از شرکت «س موتور م» در منطقه آزاد ارس بوده که در آن زمان به جز یک سوله (طبق آن چه در تصاویر مشهود است) تجهیزات مورد نیاز تولید خودرو دیده نمی شود.

این پروژه در دوره جدید دبیر شورای عالی مناطق آزاد با تغییر نام به «ا موتور» در دوره پنجم افتتاح‌ طرح‌های عمرانی مناطق آزاد با حضور رئیس جمهور در همان سوله به بهره‌برداری رسیده است. بنابر اعلام حمیدرضا مومنی 20250 میلیارد ریال (بیش از 2000 میلیارد تومان) در این پروژه سرمایه‌گذاری شده است. فارغ از برخی تردیدها به این افتتاح، نکته جالب توجه اجاره سوله مذکور از شرکت عمران جلفا به مدت 6 سال (مبلغ 50 میلیون تومان اجاره ماهانه در سال اول) است.

اواخر ماه گذشته این پروژه جزو طرح‌های افتتاح شده‌ بود که مشخص نیست به چه دلیل در لیست طرح‌های قابل افتتاح قرار گرفت؟! از سوی دیگر بنا بر گفته دبیر شورایعالی مناطق آزاد اکنون 622 پروژه نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی حدود 50 درصدی در مناطق آزاد در دست اجراست و فشار برای افتتاح زودهنگام برخی از این طرح ها طی هفته‌های اخیر تشدید شده است.

ترمنیال جدید فرودگاه کیش یکی از این طرح‌هاست که با پیشرفت حدود 60 درصدی برای افتتاح زودهنگام آماده می‌شود. نکته جالب توجه درباره پروژه مذکور این است که هنوز بخشی از تجهیزات مورد نیاز از جمله آسانسور، پله برقی و… برای آن خریداری نشده است.

اواسط اردیبهشت ماه امسال علی عرب مدیرعامل شرکت توسعه مدیریت بنادر و فرودگاه های کیش در بازدید حمیدرضا مومنی از ترمینال جدید فرودگاه کیش با بیان اینکه حسب دستور دبیر شورایعالی مناطق آزاد مبنی بر تسریع اجرای طرح پایانه فرودگاه کیش ، جبهه های کاری افزایش یافته گفته بود: با تزریق منابع مالی مورد نیاز و تامین تجهیزات فرودگاهی یا سیستم های تاسیساتی الکتریکال و مکانیکال و همچنین تکمیل فعالیت‌های ابنیه و محوطه سازی ها تلاش می کنیم در مدت زمان کوتاه تری شاهد بهره برداری از پایانه جدید فرودگاه بین المللی کیش باشیم.

به گزارش تسنیم، با توجه به اصرار دبیر شورای عالی مناطق آزاد بر افتتاح پروژه‌های نیمه تمام،‌ احتمال ترمینال جدید فرودگاه کیش تا قبل از پایان عمر دولت دوازدهم و به صورت نیمه تمام به بهره‌برداری می رسد. اقدامی که علاوه بر حیف و میل بیت‌المال مصائب آن گریبان دولت آینده و دبیر بعدی شورای عالی مناطق آزاد را خواهد گرفت.

انتهای پام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا