سرور مجازی
zoomit

روسیه تا پایان سال ۲۰۲۴ از مشارکت در ایستگاه فضایی بین‌المللی خارج خواهد شد

خبرگزاری دولتی تاس روسیه روز سه‌شنبه گزارش داد که این کشور قصد دارد پس از سال ۲۰۲۴ از برنامه‌ی ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) خارج شود. یوری بوریسف، رئیس جدید روسکاسموس، سازمان فضایی روسیه این خبر را درجریان نشستی در روز گذشته به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرد.

بوریسف به‌نقل از متن خبر تاس گفت: «ولادیمیر ولادیمیروویچ، می‌دانید که ما در چارچوب همکاری بین‌المللی در ایستگاه فضایی بین‌المللی کار می‌کنیم. البته به تمام تعهدات خود در قبال شریکانمان عمل خواهیم کرد؛ اما تصمیم گرفته‌ایم پس از سال ۲۰۲۴، ایستگاه را ترک کنیم.»

تصمیم روس‌ها تکرار اظهارات دیمیتری راگوزین، مدیر سابق روسکاسموس محسوب می‌شود. راگوزین در بحبوحه‌ی تنش‌های فزاینده بین روسیه و ایالات متحده بر سر تهاجم روسیه به اوکراین، آشکارا درباره‌ی احتمال خروج روسیه از ایستگاه فضایی بین‌المللی صحبت کرده بود. این اظهارات تا حدی شک‌برانگیز به‌نظر می‌آمد؛‌ زیرا مدیر سابق سازمان فضایی روسیه به بیان اظهارات غیرعادی و مبالغه‌گویی عادت داشت. علاوه‌براین، ناسا با کم‌اهمیت جلوه‌دادن تهدیدهای روسیه، تأکید داشت که روسکاسموس همچنان درحال تلاش برای تمدید همکاری خود با ناسا در ISS تا پایان سال ۲۰۳۰ است.

حتی درحال‌حاضر دقیقاً مشخص نیست که این تصمیم چگونه به ایالات متحده ابلاغ شده است. ناسا به درخواست ورج برای اظهارنظر پاسخ نداد؛ اما مقام‌های ارشد این سازمان دیروز در کنفرانس تحقیق و توسعه‌ی ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISSRDC) در واشنگتن ‌دی‌سی گفتند هیچ پیامی از روسکاسموس دریافت نکرده‌اند.

روسکاسموس و ناسا دو شریک بزرگ در ایستگاه فضایی بین‌المللی هستند که هردو روزانه به‌طور مشترک این سازه‌ی فضایی را عملیاتی نگه می‌دارند. درواقع، اگر یکی از آن‌ها از مشارکت در برنامه ایستگاه فضایی خارج شود، کار کردن در ISS بسیار دشوار خواهد شد. ناسا مسئول تولید برق برای ایستگاه است و به حفظ موقعیت آن کمک می‌کند؛ درحالی‌که روسکاسموس مسئولیت بالابردن دوره‌ای ایستگاه در مدار را برعهده دارد و از خروج تدریجی آن از مدار جلوگیری می‌کند.

مقاله‌های مرتبط:

  • ایستگاه فضایی بین‌المللی زیر سایه بحران روسیه چه آینده‌ای خواهد داشت؟
  • روسیه در صدد ارسال کیهان‌نوردان به ایستگاه فضایی چین است

کناره‌گیری از برنامه ISS به این سادگی نیست که یک طرف خروج خود را اعلام کند. توافقنامه‌ی بین‌دولتی یا IGA که بر شراکت در ایستگاه فضایی بین‌المللی حاکم است، بیان می‌کند که اکثر شرکا باید درباره‌ی قصدشان برای ترک ایستگاه دست‌کم یک سال اطلاعیه‌ی کتبی به سایر شرکا بدهند. بدون اطلاعیه‌ی کتبی، جزئیات طرح خروج روسیه هنوز نامشخص است. به‌عنوان مثال، روسیه مشخص نکرده که چه زمانی قصد دارد از شراکت در ایستگاه فضایی خارج شود و فقط به‌طور مبهم به پایان همکاری‌اش «پس از سال ۲۰۲۴» اشاره کرده است.

بوریسف علاوه‌بر اعلام قصد روسیه برای ترک ایستگاه فضایی بین‌المللی تا سال ۲۰۲۴، گفت این کشور می‌خواهد ساخت ایستگاه فضایی جدیدی به نام ایستگاه خدمات مداری روسیه (ROSS) را آغاز کند. راگوزین پیش‌تر گفته بود که باید یک دوره همپوشانی بین ساخت ROSS و خروج از ISS وجود داشته باشد. بااین‌حال، به‌نظر نمی‌آید که روسیه بتواند تا پیش از سال ۲۰۲۴، ساخت یک ایستگاه جدید را آغاز کند.

رابین گیتنز، مدیر برنامه ISS در ناسا در کنفرانس دیروز گفت بر این باور است که روسیه صرفاً برای آینده برنامه‌ریزی می‌کند. او گفت: «فکر می‌کنم روس‌ها درست مثل ما به آینده‌شان فکر می‌کنند. همان‌طور که ما مشغول برنامه‌ریزی برای گذار به ایستگاه‌های فضایی تجاری در مدار نزدیک زمین تا پایان سال ۲۰۳۰ هستیم، آن‌ها نیز برنامه‌ی مشابهی دارند.»

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا