سرور مجازی
فضای مجازی

چطور در برابر گرمای تابستان از باتری گوشی خود محافظت کنیم؟

گرمای تابستان یکی از بدترین شرایط برای گوشی هوشمند و باتری آن است. برای محافظت از باتری گوشی هوشمند در فصل گرما باید نکاتی را رعایت کنید که در ادامه آمده اما به یاد داشته باشید که هیچوقت گوشی خود را در طول روز، روی داشبورد یا داخل آن قرار ندهید چون گرما برای گوشی بسیار مخرب است.

یکی از ترفند‌هایی که می‌توانید با آن، از باتری گوشی هوشمندتان محافظت کنید تا طول عمر بیشتری داشته باشد، این است که از شارژ شدن ۱۰۰ درصدی گوشی جلوگیری کنید.

این به این دلیل است که طول عمر باتری گوشی شما، مستقیما به تعداد چرخه‌های شارژ آن بستگی دارد. هر چرخه زمانی شمارش می‌شود که شما از صفر به ۱۰۰ درصد شارژ برسید و هنگامی که باتری خود را تا حداکثر بار شارژ کردید، باید باتری گوشی خود را با یک باتری کاملا نو تعویض کنید.

لزوم توجه به دفعات شارژ گوشی

برای جلوگیری از این کار و شارژ نشدن تا ۱۰۰ درصد، می‌توانید یک چرخه را قبل از کامل شدن متوقف کنید و مدت زمان لازم برای تکمیل چرخه شارژ باتری را طولانی کنید.

گوشی هوشمند

سایت Slash Gear می‌گوید که معمولاً یک باتری لیتیوم یونی، ۴۰۰ تا ۵۰۰ چرخه شارژ را پشت سر می‌گذارد. در واقع شما فقط ۴۰۰ الی ۵۰۰ بار می‌توانید گوشی خود را از حالت خالی به شارژ کامل برسانید بنابراین باید مراقب باتری و گوشی خود باشید.

البته به غیر از شارژ نکردن گوشی تا ۱۰۰ درصد، کار‌های دیگری نیز وجود دارد که برای افزایش طول عمر باتری گوشی، می‌توانید انجام دهید.

از نظر روانشناسی ممکن است با دیدن اینکه گوشی شما ۱۰۰ درصد شارژ شده، احساس بهتری داشته باشید تا اینکه ۹۹ درصد شارژ شده باشد و این عدد را ببینید، اما باید بدانید در نهایت زمانی که تعداد شارژی که باتری شما ارائه می‌دهد به حداکثر تعداد چرخه‌های شارژ برسد، باتری دچار مشکل شده و باید هزینه آن را پرداخت کنید.

برخی از مدل‌های گوشی‌های پیکسل و آیفون‌های دارای iOS ۱۳ یا جدیدتر، دارای ویژگی هستند که به‌طور خودکار شارژ را تا ۸۰ درصد محدود می‌کنند.

شارژ گوشی

مراقب دمای گوشی باشید

پایگاه PCMag نیز می‌گوید زمانی که گوشی در حال شارژ شدن، انجام وظایف یا … است، باید باتری گوشی خود را در محدوده ۳۲ تا ۹۵ درجه فارنهایت (۰ تا ۳۵ درجه سانتیگراد) نگه دارید.

اکثر گوشی‌ها در صورت داغ شدن دستگاه به شما هشدار می‌دهند و در صورت لزوم، گوشی خود به خود خاموش می‌شود. سرما هم برای گوشی و باتری خوشایند نیست، اما گرما بدترین چیز برای باتری گوشی است. اگر بخواهیم منطقی فکر کنیم نباید در اواسط تابستان، گوشی را روی داشبورد ماشین یا مقابل آفتاب قرار دهیم.

گوشی خود را در رختخواب شارژ نکنید

گوشی خود را در رختخواب شارژ نکنید، چون ممکن است با وجود پتو و بالش و … اتاق به آتش کشیده شود. قطع دسترسی گوشی به هوا خطرناک است. بهترین مکان برای شارژ گوشی روی یک سطح صاف و سخت است.

کابل گوشی را هم بررسی کنید تا مطمئن شوید که آسیبی ندیده است. اگر آسیب دیده بود، از یک کابل جدید استفاده کنید. اگر کابل آسیب دیده باشد و روی تخت یا تشک شارژ شود فاجعه به وجود خواهد آمد.

داغ کردن باتری گوشی

مراقب شوک دمایی باشید

اگر گوشی شما خیلی گرم شد، آن را در فریزر قرار ندهید. رفتن از یک درجه حرارت به دمای دیگر می‌تواند به تلفن آسیب برساند، زیرا قطعات در گرما منبسط می‌شوند.

در این سناریو، قرار دادن گوشی در دمای سرد می‌تواند منجر به اضافه شدن رطوبت ناخواسته به دستگاه شود. اگر احساس می‌کنید که گوشی شما بیش از حد داغ شده است، بهترین راه حل این است که در صورت شارژ شدن آن را از برق بکشید و گوشی را خاموش کنید. همچنین می‌توانید با آن در جای خنک و دور از نور خورشید بنشینید.

شارژ گوشی خود را خالی نکنید

یکی دیگر از قوانین خوب برای نگهداری درست از باتری گوشی، این است که هرگز اجازه ندهید شارژ تلفن شما به صفر برسد و سپس آن را (به طور کامل) شارژ کنید. بهترین محدوده برای کارکرد باتری گوشی، محدوده ۲۰ تا ۸۰ درصد است.

در نهایت باید گفت که مراقب باتری گوشی خود باشید تا نیاز به تعویض باتری نداشته باشید. اگر شما هم تجربه ای در این زمینه دارید با ما به اشتراک بگذارید.


بیشتر بخوانید

  • آیا امکان آپلود مغز انسان روی کامپیوتر وجود دارد؟

گزارش از سید حسین موسوی

دیتاسنتر من فضای مجازی دريچه فناوری

مجله خبری دیتاسنتر من

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا