سرور مجازی
zoomit

آموزش گرفتن اسکرین شات در ویندوز 11

در نسخه‌های قدیمی ویندوز، روش‌های چندانی برای ثبت تصویر از محتوای صفحه وجود نداشت. ابزارهایی که برای این کار وجود داشتند، امکانات چندانی ارائه نمی‌کردند و بیشتر کاربران به‌سمت نصب نرم‌افزارهای جانبی برای این کار متمایل می‌شدند. بااین‌حال، مایکروسافت در نسخه‌های جدیدتر ویندوز مانند ۱۰ و ۱۱ سعی کرده است تا ابزارهای این کار را گسترش و امکانات آن‌ها را به‌حدی افزایش دهد که نیاز کاربران عادی را برطرف کند.

برای گرفتن اسکرین‌ شات در ویندوز ۱۱ روش‌های زیادی وجود دارد که می‌‌توانید برحسب نیاز و راحتی خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. در این مقاله، با چندین روش برای این کار آشنا خواهید شد. این روش‌ها شامل روش‌های داخلی ویندوز و چند میان‌بر دیگر می‌شوند. با دیتاسنتر من همراه باشید.

در این مقاله می‌خوانید:

 • اسکرین‌‌ شات با کلید Print Screen
 • اسکرین‌‌ شات با استفاده از ابزار Snipping Tool
 • اسکرین شات با Xbox Game Bar
 • اسکرین‌‌شات در مایکروسافت سرفیس

اسکرین‌‌ شات در ویندوز ۱۱ با کلید Print Screen

روشی سریع و بدیهی برای تهیه اسکرین شات از کل صفحه که از نسخه‌های ابتدایی ویندوز وجود داشته، استفاده از دکمه PrintScreen (PrtScrn یا PrtScr) از روی کیبورد است. برای خروجی‌های متفاوت، می‌توان از ترکیب این دکمه با چند دکمه دیگر استفاده کرد که برای این کار تعریف شده‌اند:

۱. PrintScreen به‌تنهایی

با فشردن کلید PrintScreen به‌تنهایی از کل صفحه اسکرین شات گرفته می‌شود؛ اما در جایی ذخیره نمی‌شود و فقط در کلیپ‌بورد ویندوز به‌طورموقت نگه‌داشته می‌شود. در این‌ صورت تا زمانی‌که تصویر در کلیپ‌بوردتان باقی است، می‌توانید آن را هرجا که قابلیت جای‌گذاری عکس دارد، وارد کنید و لازم نباشد که آن را در جایی ذخیره کنید.

۲- Alt + PrintScreen

اگر می‌خواهید فقط پنجره فعال فعلی را بدون نیاز به انتخاب یا برش در کلیپ‌بورد ذخیره کنید، Alt + PrintScreen را فشار دهید. در این حالت نیز، تصویر در جایی ذخیره نمی‌شود و می‌توانید اسکرین شات را در هر برنامه‌ای پیست کنید که تصاویر را پشتیبانی یا ویرایش می‌کند.

۳- Win + PrintScreen

برای تهیه اسکرین شات از کل صفحه و ذخیره‌شدن آن، کلید ویندوز را هم‌زمان با PrintScreen فشار دهید. تصویر در مسیر Pictures > Screenshots با فرمت PNG ذخیره می‌شود.

۴- Fn + Win + F12 یا Fn + Win + Space

اگر دستگاه شما کلید PrtScn ندارد، نگران نباشید. در لپ‌تاپ‌ها معمولاً این کلید درصورت درج‌نشدن عبارت PrtScrn روی آن با کلید F12 یکپارچه است و با درگیرکردن دکمه Fn یا Function Key با Win + F12 می‌توان اسکرین شات گرفت. اگر این اتفاق نیفتاد، می‌توانید کلیدهای ترکیبی Fn + Windows + Space را نیز امتحان کنید. تصاویر ثبت‌شده در مسیر Pictures > Screenshots ذخیره می‌شوند.

اسکرین‌‌ شات در ویندوز ۱۱ با استفاده از ابزار Snipping Tool

اگر می‌خواهید در گرفتن اسکرین شات دستتان بازتر باشد و به امکانات بیشتری دسترسی داشته باشید، باید به‌سراغ ابزار مخصوص این کار، یعنی Snipping Tool بروید. این نرم‌افزار به‌صورت پیش‌فرض روی ویندوز نصب است. درواقع، این برنامه همان نسخه به‌روزشده Snip & Sketch از ویندوز ۱۰ است که جایگزین نسخه سنتی Snipping Tool ویندوز ۷ نیز شده است.

تفاوت کارکرد این ابزار با روش عادی ثبت اسکرین شات با استفاده از میان‌بر آن است که می‌توانید ناحیه مدنظر را از صفحه برای عکس‌گرفتن را تعیین کنید و از پنجره‌ای خاص یا بخشی از صفحه عکس بگیرید و پس‌از‌آن تصویر را ویرایش کنید. برای دسترسی به این ابزار دو راه وجود دارد:

 • استارت را باز و عبارت Snipping Tool را جست‌وجو و روی اولین نتیجه کلیک کنید.

زمانبندی اسکرین شات با Snipping Tool در ویندوز ۱۱

 • هنگامی‌که ابزار باز شد، برای شروع ثبت اسکرین شات روی New کلیک کنید.

تهیه اسکرین شات با Snipping Tool در ویندوز ۱۱

 • اگر نیاز داشتید تصویری را با تأخیر زمان‌بندی‌شده ثبت کنید، روی آیکون ساعت در نوار ابزار کلیک کنید و در منو کشویی ظاهرشده، زمان تأخیر را انتخاب کنید.

ذخیره اسکرین شات با Snipping Tool در ویندوز ۱۱

 • پس از کلیک روی دکمه New، مجموعه‌ای از آیکون‌ها را در بالای صفحه‌نمایش خود خواهید دید.

اسکرین‌‌ شات با ابزار Snipping

 • چهار انتخاب دارید:
  • برش مستطیلی از صفحه با کلیک چپ و کشیدن مکان‌نما تا جایی که می‌خواهید برش دهید
  • برش آزاد از صفحه با کلیک چپ و کشیدن مکان‌نما تا جایی که می‌خواهید برش دهید
  • برش از پنجره فعال
  • اسکرین شات از کل صفحه
 • پس از گرفتن اسکرین شات با استفاده از یکی از روش‌های موجود در نوار ابزار، تصویر در پنجره Snipping Tool ظاهر می‌شود. شما این فرصت را خواهید داشت که آن را برش دهید، با یک قلم طراحی حاشیه‌نویسی کنید، آن را به‌عنوان فایل PNG ،JPG یا GIF ذخیره کنید یا با استفاده از نوار ابزار بالای پنجره آن را با دیگران به‌اشتراک بگذارید.

ویرایش اسکرین شات با Snipping Tool در ویندوز ۱۱

 • راه دیگر برای دسترسی به این ابزار استفاده از کلیدهای ترکیبی Win + Shift + S است. با استفاده از این میان‌بر بلافاصله نوار ابزار Snipping Tool در بالای صفحه ظاهر می‌شود و می‌توانید از چهار حالت برش صفحه برای اسکرین شات استفاده کنید.
 • هنگامی که اسکرین شات خود را ایجاد کردید، یک تصویر کوچک به‌صورت اعلان برای چند ثانیه در گوشه پایینی سمت راست ظاهر می‌شود. برای ویرایش روی آن کلیک کنید. اگر این اعلان مخفی شد، می‌توانید با کلیک روی بخش ساعت و تاریخ آن را مشاهده کنید.

۲- اسکرین‌‌ شات با ابزار Snipping

 • تصویر تهیه‌شده از صفحه در کلیپ‌بورد نیز ذخیره می‌شود و اگر قصد نداشته باشید آن‌ را ویرایش کنید، می‌توانید در هر برنامه‌ای که تصاویر را پشتیبانی یا ویرایش می‌کند، پیست کنید.

استفاده از کلید PrintScreen برای ابزار Snipping Tool

اگر نمی‌خواهید وقتتان را با کلیدهای Win + Shift + S هدر دهید، می‌توانید کاری کنید که وقتی کلید PrtScrn را فشار می‌دهید، ابزار Snipping Tool نمایش داده شود.

 • با کلیک روی Start > Settings به تنظیمات کامپیوتر خود بروید.
 • Accessibility > Keyboard را انتخاب کنید.
 • به‌دنبال Use the Print screen button to open screen shipping بگردید و آن را فعال کنید.

استفاده از کلید PRINTSCREEN برای ابزار SNIPPING

نحوه گرفتن اسکرین شات در ویندوز ۱۱ با Xbox Game Bar

گیم‌بار ویندوز برای کمک به گیمرها در ضبط اسکرین شات‌ و ویدئو از بازی‌ها و… ساخته شده است. این نوار راه جایگزین دیگری برای گرفتن اسکرین شات و تنها راه داخلی ویندوز برای ضبط ویدئو از صفحه است. توجه کنید که این ابزار محدودیت‌هایی دارد. به‌عنوان مثال، شما نمی‌توانید از دسکتاپ یا فایل اکسپلورر فیلم بگیرید.

مقاله مرتبط:

 • آموزش گرفتن اسکرین شات در ویندوز ۱۰
 • برنامه‌‌ای که می‌خواهید از محتوای آن عکس بگیرید، باز یا انتخاب کنید.
 • با فشاردادن دکمه‌های Windows + G، گیم‌بار را باز کنید.
 • در پنجره Capture که به‌طور پیش‌فرض در گوشه سمت چپ بالای صفحه ظاهر می‌شود، روی آیکون دوربین کلیک کنید تا از برنامه فعلی عکس بگیرید.

گرفتن اسکرین شات با Game Bar در ویندوز 11

 • اگر این پنجره را مشاهده نمی‌کنید، از نوار اصلی روی آیکون Widget کلیک و از فهرست گزینه Capture را انتخاب کنید.

ثبت اسکرین شات با نوار بازی Xbox

 • برای ضبط ویدئو از برنامه فعال فعلی نیز، روی دکمه ضبط کلیک کنید که مانند نقطه سفید کوچکی در داخل دایره به‌نظر می‌رسد.

۲- ثبت اسکرین شات با نوار بازی Xbox

 • برای توقف ضبط، روی دکمه مربعی Stop در نوار ابزار شناور Xbox Game Bar یا در ویجت Xbox Game Bar Capture کلیک کنید.
 • اسکرین‌شات‌ها و ویدئوها در پوشه C:Users[username]VideosCaptures ظاهر می‌شوند. همچنین، می‌توانید آن‌ها را با انتخاب گزینه See my catpture در همان پنجره مشاهده کنید. پس از اتمام تصویربرداری، روی قسمت خالی صفحه کلیک کنید یا کلید escape را بزنید تا نوار بازی Xbox بسته شود.

میان‌بر کیبورد برای ثبت اسکرین شات ازطریق Game Bar

به‌جای باز‌کردن Game Bar برای گرفتن اسکرین شات، می‌توانید مستقیماً از کلید‌های ترکیبی Win + Alt + PrtScrn استفاده کنید. در این‌ صورت، اسکرین شات تنها از برنامه فعال و در مسیر C:Users[username]VideosCaptures ذخیره خواهد شد.

گرفتن اسکرین شات در ویندوز ۱۱ با مایکروسافت سرفیس

اگر از مایکروسافت سرفیس استفاده می‌کنید، می‌توانید برای گرفتن اسکرین‌‌ شات از دکمه‌های فیزیکی ترکیبی (مانند آنچه در گوشی‌های هوشمند است)، کمک بگیرید. برای این کار، دکمه لمسی لوگو ویندوز را در پایین صفحه سرفیس نگه دارید و دکمه فیزیکی کاهش صدا را فشار بدهید. صفحه برای لحظه‌ای تاریک و عکس گرفته‌شده در مسیر Pictures > Screenshots ذخیره می‌شود.

***

امیدواریم این مقاله برایتان مفید بوده باشد. اگر روش‌های بهتری برای گرفتن اسکرین شات در ویندوز می‌شناسید، آن را با ما و کاربران دیتاسنتر من به‌اشتراک بگذارید.

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا