سرور مجازی
فضای مجازی

تلسکوپ هابل تصویر جدیدی از کهکشان‌ را منتشر کرد+ عکس

تلسکوپ فضایی هابل منبعی است که تصاویر شگفتی انگیزی از فضا را برای ما ارسال می‌کند. تصویر این هفته هابل نمونه شگفت انگیزی از پدیده‌ای به نام عدسی گرانشی را نشان می‌دهد که به دانشمندان کمک می‌کند تا کهکشان‌های بسیار دور را ببینند. این تصویر کهکشان SGAS J۱۴۳۸۴۵ + ۱۴۵۴۰۷ را نشان می‌دهد.

به گزارش digitaltrends، سه نوع عدسی گرانشی وجود دارد اولین نوع عدسی گرانشی میکرولنزینگ نامیده می‌شود، زمانی که روشنایی یک جسم به طور موقت افزایش می‌یابد مورد استفاده قرار می‌گیرد همچنین این عدسی برای تشخیص سیارات فراخورشیدی نیز مفید است. نوع دوم، عدسی‌های گرانشی ضعیف نامیده می‌شود و برای مشاهده کهکشان‌های دوردست  به کار می‌رود.

نوع دیگری که وجود دارد عدسی گرانشی قوی است. این عدسی همان چیزی است که در تصویر جدید تلسکوپ فضایی هابل قابل مشاهده است. در این تصویر لنز‌های گرانشی باعث شده است که کهکشان نزدیک مرکز تصویر به صورت آینه‌ای به نظر برسد، بنابراین شما دو نسخه از آن را در عکس مشاهده می‌کنید.

تصویر هابل از یک کهکشان

دانشمندان متخصص تلسکوپ هابل می‌نویسند: “هابل استعداد خاصی برای تشخیص کهکشان‌های بسیار دور دارد. حساسیت و دید شفاف تلسکوپ هابل به این تلسکوپ اجازه می‌دهد مکان‌های ضعیف و دوردستی را ببیند که تلسکوپ‌های زمینی به دلیل تأثیر تاری جو زمین نمی‌توانند آن‌ها را شناسایی کنند. هابل اولین تلسکوپی بود که جزئیات را در تصاویر کهکشان‌ها تشخیص داد و قادر به تصویربرداری از شکل و ساختار داخلی آن‌ها بود.”


بیشتر بخوانید

  • هابل یک خوشه کروی درخشان را به تصویر کشید +عکس

دیتاسنتر من فضای مجازی دريچه فناوری

مجله خبری دیتاسنتر من

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا