سرور مجازی
فضای مجازی

رقبای جدید اسپیس ایکس در ماموریت‌های مریخ مشخص شدند

اسپیس ایکس ممکن است در مسابقه ارسال اولین ماموریت فضایی خصوصی به مریخ شکست بخورد. سال‌ها، ایلان ماسک، بنیان‌گذار و مدیر اجرایی اسپیس ایکس، از تبدیل شدن بشر به گونه‌ای بین سیاره‌ای با فرستادن افراد به مریخ صحبت کرده است. این شرکت در حال ساخت یک فضاپیمای غول پیکر به نام استارشیپ با این هدف است.

به گزارش nytimes، با این حال یک شرکت موشکی جدیدتر به نام Relativity Space و یک استارت‌آپ کوچک به نام Impulse Space رقبای جدید اسپیس ایکس معرفی شده اند. این دو شرکت می‌گویند قصد دارند یک فرودگر رباتیک توسعه‌یافته خصوصی به مریخ بفرستد به نظر می‌رسد این شرکت‌ها می‌توانند این کار را تا دو سال و نیم بعد، زمانی که موقعیت‌های زمین و مریخ دوباره در یک راستا قرار گیرند، انجام دهند.

برنامه‌های شرکت Relativity Space

تیموتی الیس، مدیر اجرایی و بنیانگذار Relativity Space، اعلام کرد که روش‌های SpaceX برای این شرکت الگو بوده اند. اگر ماموریت تجاری (سکونت) در مریخ موفق شود، این موضوع می‌تواند بازار جدیدی را تاسیس کند که در آن موسسات، شرکت‌ها و آژانس‌های فضایی ملی می‌توانند محموله‌هایی را با هزینه‌ای اقتصادی به سیاره سرخ ارسال کنند. این مشابه همان چیزی است که چندین شرکت امیدوارند با ارسال محموله‌هایی به ماه برای مشتریان از جمله ناسا، درآمد کسب کنند. البته اینگونه فعالیت‌ها پر هزینه خواهد بود، زیرا یک ماموریت ناسا به مریخ حداقل نیم میلیارد دلار هزینه دارد.

موشک

الیس از بیان هزینه‌های این مأموریت خودداری کرد، اما گفت هزینه سرمایه‌گذاری که توسط شرکت Relativity Space جمع‌آوری می‌شود و همچنین درآمد حاصل از قرارداد‌هایی که برای پرتاب ماهواره‌های تجاری صورت می‌گیرد، می‌تواند برای پرداخت هزینه ماموریت در مریخ کافی باشد. برای مثال، Relativity Space قراردادی با شرکت OneWeb برای انتقال ماهواره‌های باند پهن به مدار دارد.

Relativity Space هنوز هیچ موشکی پرتاب نکرده است. اولین پرواز موشک Terran ۱ ممکن است ظرف چند هفته آینده از کیپ کاناورال در فلوریدا انجام شود. اما مأموریت مربوط به مریخ این شرکت بر موشک بسیار بزرگ‌تری به نام Terran R متکی است که از نظر اندازه و قابلیت بالابری با فالکون ۹، موشک اولیه اسپیس ایکس که تا کنون ۳۱ بار در سال جاری پرواز کرده است، قابل مقایسه است. الیس گفت که این طرح تا اواخر سال ۲۰۲۴ یا اوایل سال ۲۰۲۵ برنامه ریزی نشده است.

برنامه‌های شرکت Impulse Space

Impulse Space، شرکتی جوان‌تر با سابقه کمتر است. اما بنیانگذار آن، توماس مولر، یک کهنه کار تجارت فضایی است و زمانی که ایلان ماسک اسپیس ایکس را در سال ۲۰۰۲ راه اندازی کرد، او کارمند شماره ۱ این شرکت بود. مولر توسعه موتور‌های موشک مرلین را رهبری می‌کرد که راکت‌های فالکون ۹ را تامین می‌کردند. مولر در سال ۲۰۲۰ از SpaceX بازنشسته شد. یک سال بعد، او شرکت Impulse را برای توسعه فضاپیما در جهت حمل و نقل بین فضایی راه‌اندازی کرد. مولر گفت: معتقد است که شرکتش باید کار‌هایی را انجام دهد که مردم فکر می‌کنند نمی‌توان آن‌ها را انجام داد.

شرکت رقیب اسپیس ایکس

برنامه دیگر شرکت Impulse فرود روی مریخ است که در این بایت تنها ناسا و چین ماموریت‌های موفقیت آمیزی بر روی سطح سیاره سرخ داشته اند. این شرکت در برنامه خود اشاره می‌کند که پس از پرتاب به فضا، فضاپیمای Impulse از مرحله بالایی موشک جدا می‌شود و راهی سفری ۹ ماهه به مریخ می‌شود. این فضاپیما از یک کروز برای مدیریت پیشرانه و ارتباطات در طول سفر به مریخ و یک کپسول حاوی یک فرودگر تشکیل شده است. در نزدیکی مریخ، کپسول از کروز جدا می‌شود و برای فرود راهی مشابه فضاپیمای InSight ناسا، طی می‌کند و وارد جو می‌شود. مولر گفت که Impulse امسال با آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در کالیفرنیا که مأموریت InSight را مدیریت می‌کند، گفتگو کرد.

با این حال، اندرو گود، سخنگو آزمایشگاه پیشرانه جت، گفت که هنوز کار زیادی بین آزمایشگاه و شرکت Impulse صورت نگرفته است. سخنگوی آزمایشگاه پیشرانه جت افزود: “ما با Impulse صحبت‌های اولیه داشته‌ایم. اما در حالی که آن‌ها به دنبال دیدار با ما در سال جاری بودند، این دیدار هنوز انجام نشده است. ” مدیر برنامه اکتشاف مریخ ناسا، اریک ایانسون، نیز گفت که ناسا هیچ ارتباط مستقیمی با Impulse نداشته است.

فعالیت‌های سایر شرکت‌ها برای حضور در فضا

پرتاب موشک

Relativity Space تنها شرکت فضایی خصوصی نیست که مأموریت‌های اکتشاف سیاره‌ای را اعلام می‌کند. در سال ۲۰۲۰، Rocket Lab اعلام کرد که قصد دارد در سال ۲۰۲۳ یک فضاپیما کوچک بفرستد که در کنار سیاره زهره پرواز کند تا ببیند نشانه‌هایی از حیات در این سیاره وجود دارد یا نه همچنین این شرکت یک قرارداد با ناسا برای پرتاب دو مدارگرد کوچک به مریخ در اوایل سال ۲۰۲۴ دارد. Rocket Lab در حال حاضر ۲۵ پرتاب موفقیت آمیز با موشک کوچک الکترون خود انجام داده است و ماه گذشته موشک CAPSTONE، را ​​به سمت ماه فرستاد.

چند سال پیش اسپیس‌ایکس نیز برنامه‌های مریخی ساده‌ای داشت که بعداً آن‌ها را رها کرد. در سال ۲۰۱۶، این شرکت اعلام کرد که نسخه‌ای از کپسول فضانورد Crew Dragon قرار است به زودی در سال ۲۰۱۸ به سطح مریخ سفر کند. در سال ۲۰۱۷، اسپیس ایکس برنامه‌ای به نام red dragon را پس از تغییر لغو کرد.


بیشتر بخوانید

  • بوستر موشک اسپیس ایکس حین آزمایش منفجر شد+ فیلم

دیتاسنتر من فضای مجازی دريچه فناوری

مجله خبری دیتاسنتر من

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا