سرور مجازی
فضای مجازی

چین اتهام ناسا در مورد تصرف ماه را رد کرد

چین روز دوشنبه هشدار رئیس ناسا مبنی بر اینکه این کشور ممکن است ماه را به عنوان بخشی از یک برنامه نظامی “تصاحب” کند، به عنوان یک اتهام غیرمسئولانه رد و اعلام کرد که همیشه خواستار ایجاد جامعه‌ای از ملل در فضا بوده است.

بر اساس گزارش رویترز، چین در دهه گذشته سرعت برنامه‌های فضایی خود را با تمرکز بر روی سفر به ماه و انجام اکتشافات قمری افزایش داده است. چین اولین فرود بدون خدمه خود روی ماه را در سال ۲۰۱۳ انجام داد و انتظار دارد تا اواخر این دهه راکت‌هایی با قدرت کافی برای ارسال فضانوردان به ماه توسعه دهد.

بیل نلسون، مدیر ناسا در مصاحبه‌ای با روزنامه آلمانی بیلد که روز شنبه منتشر شد، گفت: «ما باید از اینکه چین به ماه برود و بگوید اینجا فقط برای ما است نگران باشیم.» رئیس آژانس فضایی آمریکا گفت برنامه فضایی چین یک برنامه نظامی است و چین ایده‌ها و فناوری را از دیگران دزدیده است.

رقابت چین و آمریکا

در پاسخ به این اتهامات ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: «این اولین بار نیست که رئیس اداره ملی هوانوردی و فضایی آمریکا حقایق را نادیده می‌گیرد و غیرمسئولانه در مورد چین صحبت می‌کند. طرف آمریکایی دائما کمپین‌هایی علیه تلاش‌های فضایی عادی و منطقی چین ایجاد کرده است و چین قاطعانه با چنین اظهارات غیرمسئولانه‌ای مخالفت می‌کند.»

او همچنین اعلام کرد که چین همیشه ساختن آینده‌ای مشترک برای بشریت در فضا را در ذهن داشته و با هرگونه سلاح آفرینی و مسابقه تسلیحاتی در فضا مخالف است.

ناسا قصد دارد در سال ۲۰۲۴ تحت برنامه آرتمیس خود، یک ماموریت با سرنشین را به مدار ماه بفرستد و تا سال ۲۰۲۵ یک خدمه دیگر را در نزدیکی قطب جنوبی ماه مستقر خواهد کرد. چین هم در حال برنامه ریزی برای ماموریت‌های بدون سرنشین به قطب جنوب ماه در این دهه است.


بیشتر بخوانید

  • فضاپیمای چینی کل سیاره مریخ را به تصویر کشید

 

دیتاسنتر من فضای مجازی دريچه فناوری

مجله خبری دیتاسنتر من

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا