سرور مجازی
فضای مجازی

فرودگر InSight ناسا به زودی به کار خود در مریخ پایان می‌دهد

در جلسه ویژه پرسنل اصلی ماموریت InSight در روز سه‌شنبه، ۱۷ مه، تأیید شد که افزایش مقدار گرد و غبار روی دو پنل خورشیدی ۷ فوتی فرودگر به این معنی است که احتمالاً تا پایان تابستان امسال، ماموریت علمی فرودگر InSight متوقف می‌شود.

به گزارش digitaltrends، فرودگر InSight با مجموعه‌ای از ابزار‌های علمی، بیش از ۱۳۰۰ مریخ لرزه را شناسایی کرده است و همچنین این فرودگر توانست مناطق زلزله خیز سیاره سرخ را شناسایی کرده است. به طور کلی، این ماموریت موفقیت بزرگی بوده است، زیرا فرودگر در دو سال اول استقرار خود توانست به اهداف اولیه خود دست یابد.

لوری گلیز، مدیر بخش علوم سیاره‌ای ناسا گفت: “این فرودگر درک ما از فضای داخلی سیارات سنگی را تغییر داده و زمینه را برای مأموریت‌های آینده فراهم کرده است. ما می‌توانیم آنچه را که در مورد ساختار درونی مریخ آموخته‌ایم روی زمین، ماه، زهره و حتی سیارات سنگی در دیگر منظومه‌های شمسی تطبیق دهیم.”

فرودگر InSight

مشکل گرد و غبار

فرودگر InSight به دلیل انباشته شدن غبار روی صفحات خورشیدی خود که به تدریج نور خورشید را مسدود کرده است و به مرور قدرت خود را از دست داده است. هنگامی که در سال ۲۰۱۸ به مریخ رسید، این پانل‌ها در هر روز مریخی حدود ۵ هزار وات انرژی در ساعت دریافت می‌کردند، اما امروز آن‌ها حدود ۵۰۰ وات انرژی در ساعت در هر روز مریخی دریافت می‌کنند. ناسا با ارائه برخی زمینه‌ها می‌گوید این نوع سطوح انرژی به ترتیب ۱۰۰ دقیقه و ۱۰ دقیقه یک اجاق برقی را روشن می‌کند.

بدتر شدن وضعیت به این معنی است که تیم تحقیقاتی اکنون در حال آماده شدن برای قرار دادن بازوی روباتیک فرودگر در موقعیت استراحت خود معروف به “حالت بازنشستگی” در اواخر این ماه است. شایان ذکر است که این بازو نقش کلیدی در طولانی‌تر کردن مأموریت فرودگر ایفا کرد، زیرا تیم آن را برای پاک کردن گرد و غبار از روی پانل‌ها در اوایل ماموریت مستقر کردند. این ایده که زمانی مطرح شد که تیم تحقیقاتی برای اولین بار متوجه شد که گرد و غبار باعث از دست دادن قدرت InSight می‌شود.

فرودگر InSight ناسا

تنها راهی که می‌توان InSight را در حال حاضر نجات داد، باد‌های قوی‌تر به شکل گردباد مریخی برای پاک کردن گرد و غبار روی صفحه‌های خورشیدی است. ناسا گفت که اگر یک چهارم از پانل‌های InSight از گرد و غبار پاک شود، کاوشگر حدود ۱ هزار وات در ساعت افزایش می‌یابد که برای انجام کار‌های علمی بیشتر کافی است.


بیشتر بخوانید

  • ثبت دو مریخ لرزه در نیمه دور سیاره سرخ

دیتاسنتر من فضای مجازی دريچه فناوری

مجله خبری دیتاسنتر من

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا