سرور مجازی
فضای مجازی

40 شرکت کره‌ای 70 میلیون دلار طلب خود از ایران را دریافت کردند

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از جونگ دیلی، منابع دیپلماتیک ادعا می‌کنند 40 شرکت در کره جنوبی که به ایران صادرات داشتند، بخشی از مطالبات خود را در ماه گذشته دریافت کردند.

در نتیجه وضع تحریم های جدید علیه ایران در 2018 در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، 40 شرکت کره‌ای هزینه صادرات خود به ایران را دریافت نکرده بودند. کل مطالبات این شرکت ها از ایران حدود 90 میلیون دلار است که 70 میلیون دلار آن در ماه گذشته پرداخت شد.

دولت آمریکا در ماه مارس به ایران اجازه داد از پول‌های بلوکه شده خود در کره برای پرداخت به این شرکت‌ها استفاده کند.

پیش بینی رشد 6.9 درصدی اقتصاد ایران در سال 2022 با رفع تحریم‌هاتحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه به‌طور رسمی از امروز اجرایی می‌شود

حدود 7 میلیارد دلار از سرمایه های ایران از سپتامبر 2019 در بانک صنعت و ووری بانک کره جنوبی مسدود شده است.

بانک مرکزی ایران از 2010 حساب هایی در این دو بانک باز کرده تا شرکت‌های کره‌ای بتوانند از طریق آنها انتقال مالی به ایران انجام دهند.

دولت آمریکا پس از وضع تحریم‌های جدید در 2018 ، به کره برای واردات نفت از ایران معافیت داد ولی این معافیت در 2019 پایان یافت.

پرداخت پول این شرکتها از محل پول های بلوکه شده ایران به معنای حل شدن مشکل این حساب‌ها نیست. طبق گفته منابع، مسئله این پرداخت ها جدا از مسئله رفع مسدود شدن سرمایه های ایران است و مذاکرات در این مورد ادامه دارد.

ایران کره را برای آزاد کردن این سرمایه ها تحت فشار گذاشته است. وزارت امور خارجه کره جنوبی در اوایل سال جاری اعلام کرد در حال مذاکره برای حل این مشکل است ولی این سرمایه ها تنها پس از مشورت با آمریکا و سایر کشورهای مربوطه آزاد خواهند شد.

به گزارش تسنیم، دولت کره جنوبی بارها وعده آزاد شدن پول های بلوکه شده ایران در بانک های این کشور را داده است اما نتوانسته است چراغ سبزی از سوی آمریکا در این زمینه بدست آورد. حرف شنوی بسیار زیاد کره جنوبی از آمریکا در این خصوص و پیروی از سیاست های ضد ایرانی واشنگتن باعث شده است سئول به عنوان «رعیت آمریکا» نزد افکار عمومی ایران شناخته شود.

انتهای پیام/26

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا