سرور مجازی
فضای مجازی

آغاز ثبت‌نام بی‌مسکن‌ها از فردا + جزئیات و شرایط

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اعلام این‌که "ثبت‌نام متقاضیان مسکن در اجرای قانون جهش تولید مسکن از ظهر فردا 28 مهرماه در سامانه saman.mrud.ir آغاز می‌شود"، اظهار کرد: در این دوره از ثبت‌نام که اولین مرحله ثبت‌نام قانون جهش تولید مسکن است در شهرهایی که تاکنون امکان تأمین زمین وجود نداشت و شرایط احداث پروژه‌ها مهیا شده است، ثبت‌نام آغاز خواهد شد.

وی افزود: داشتن فرم ج سبز (عدم استفاده از امکانات دولتی و یارانه‌ای زمین و مسکن و تسهیلات)، نداشتن مالکیت خصوصی، تأهل و یا سرپرست خانوار بودن، و داشتن سابقه حداقل 5 سال سکونت در شهر مورد تقاضای مسکن از شروط اصلی برای ثبت‌نام متقاضیان است.

محمودزاده با تأکید بر اینکه ثبت‌نام اجرای قانون جهش تولید مسکن از فردا 28 مهر در 31 استان و شهرهایی که زمین برای آنها تأمین شده است، آغاز خواهد شد، ادامه داد: اطلاعات هویتی سرپرست خانوار و افراد تحت تکفل وی که دارای شروط چهارگانه اعلام‌شده هستند به‌همراه شهر مورد تقاضا، باید توسط متقاضیان در سامانه وارد شود. بعد از پالایش اولیه و بعد از آنکه متقاضیان واجد شرایط شناخته شدند از پذیرفته‌شدگان برای مراجعه حضوری به ادارات‌کل راه و شهرسازی استان‌ها و یا سایر دستگاه‌های کارگزار و مجری از جمله بنیاد مسکن، دعوت می‌شود تا سابقه 5 سال سکونت در شهر موردتقاضا پالایش شود. بعد از کنترل سابقه 5 سال سکونت پذیرفته‌شدگان و واجدان شرایط در استان‌ها، در نهایت تأیید نهایی به متقاضی داده می‌شود.

به‌گفته وی، متقاضیانی که صحت مدارک آنها تأیید شده است به نظام بانکی برای تشکیل حساب سپرده مسدودی به نام خود معرفی می‌شوند و متعاقباً به پروژه‌های شروع‌شده و یا در حال احداث معرفی می‌شوند.

محمودزاده تصریح کرد: به‌محض تأمین اراضی در شهرهایی که زمین برای آنها در این مرحله تأمین نشده است، ثبت‌نام دوره دیگر آغاز می‌شود، همچنین متقاضیانی که شهر موردتقاضای آنها در این دوره از ثبت‌نام در لیست شهرها نیست باید منتظر باشند تا اراضی در شهر موردتقاضای آنها تأمین شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه پیشنهادهای وزارت راه و شهرسازی در جلسه شورای‌عالی مسکن، برای افزایش تسهیلات بانکی اجرای قانون جهش تولید مسکن در تهران، کلان‌شهرها، مراکز استان‌ها و سایر شهرها مطرح شد، توضیح داد: بر اساس قیمت تمام‌شده و دشواری انجام کار از نظر تراکم و ارتفاع در شهرهای مختلف یک جدول متغیر از نظر میزان تسهیلات پیشنهادی به‌همراه کارمزد تسهیلات، پیشنهاد شده است، چنانچه پیشنهادهای ارایه‌شده با موافقت بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار تأیید و مصوب شود، اطلاع‌رسانی عمومی خواهد شد.

محمودزاده تأکید کرد: تلاش کردیم در افزایش تسهیلات پیشنهادی، 50 درصد هزینه‌های ساخت‌وساز تأمین شود که این تسهیلات طی دوران ساخت به متقاضیان پرداخت می‌شود.

به‌گفته وی، کسانی که در طرح اقدام ملی مسکن ثبت‌نام کردند نگرانی نداشته باشند زیرا تمامی مزایای موجود در طرح قانون جهش تولید مسکن نیز شامل آنها خواهد شد و تفاوت ماهیتی از نظر مزایا برای متقاضیان وجود ندارد و طبق زمان‌بندی در صورت مشارکت، پروژه‌ها تحویل متقاضیان می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: محدودیتی برای ثبت‌نام وجود ندارد و حداقل تا یک ماه امکان ثبت‌نام در سامانه اجرای قانون جهش تولید مسکن (saman.mrud.ir) وجود دارد، بنابراین واجدان شرایط بدون دغدغه، ثبت‌نام را انجام بدهند، طبیعتاً بعد از یک ماه از زمان ثبت‌نام، توقف و پیرایش در اطلاعات خواهیم داشت.

انتهای پیام/+

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا