سرور مجازی
فضای مجازی

کاهش ارزبری بیش از 37میلیون یورو برای داخلی‌سازی قطعات

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، فرشاد مقیمی در آئین پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، با اشاره به همت و اراده قوی قطعه‌سازان در اجرای پروژه‌های خودکفایی، اظهار کرد: تعداد 13 پروژه و 18 قطعه در میز پنجم تعریف شده است که 14 سازنده داخلی تأمین این قطعات را به‌عهده دارند، کاهش میزان ارزبری سالانه این قطعات، 37.4 میلیون یورو است.

وی افزود: تاکنون حدود 60 درصد اهداف داخلی‌سازی قطعات محقق شده است. هدف کاهش ارزبری میزهای یک تا پنج ساخت داخل، برای داخلی‌سازی 149 قطعه، سالانه 204 میلیون یورو پیش‌بینی شده است.

مقیمی پیشران‌های اصلی آینده صنعت خودرو را کاهش آلایندگی، افزایش ایمنی، افزایش راحتی و افزایش زیبایی و همچنین سبک‌سازی خودرو برشمرد و گفت: تحقق سبک‌سازی در گروی استفاده از ورق‌های سبک‌تر، تحقق ایمنی در گروی استفاده از ورق‌های مقاوم‌تر و در برخی از بخش‌ها، نیازمند استفاده از قطعات پلیمری و… است.

وی در این باره به داخلی‌سازی ورق‌های محصول تارا اشاره کرد و گفت: بخش قابل‌توجهی از ورق‌های مورد نیاز خودروی تارا که جدیدترین محصول ایران خودرو است، داخلی‌سازی شده است.

مدیرعامل ایران خودرو، یکی از چالش‌های زمان حاضر صنعت خودرو را تأمین قطعات الکترونیکی دانست و عنوان کرد: ضروری است در حوزه داخلی‌سازی مواد اولیه برق و الکترونیک، فعالیت‌های لازم توسط نهاد و یا سازمان‌های مسئول با جدیت بیشتری دنبال شود.

وی با بیان این‌که تاکنون 87 قطعه به تولید انبوه رسیده است، گفت: 53 قطعه تا پایان سال به تولید انبوه خواهد رسید.

مقیمی ابراز امیدواری کرد که با همت قطعه‌سازان، اهداف میزهای داخلی‌سازی هرچه بهتر و بیشتر محقق شود و صنعت خودروی کشور در ادبیات و اقتصاد دنیا، نقش سازنده و بزرگی را ایفا کند.

گفتنی است، در انتهای این مراسم که با حضور مهدی صادقی نیارکی، معاون صنایع وزارت صمت، محسن صالحی‌نیا، معاون وزیر صمت و رئیس هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) برگزار شد، 14 قرارداد میان شرکت طراحی، مهندسی و تأمین قطعات ایران خودرو (ساپکو) و قطعه‌سازان به امضا رسید که چهار قرارداد در حوزه خودکفایی قطعات خودروهای تجاری و تأمین قطعات خودروهای دیزلی بود. در میزهای یک تا پنج خودکفایی تاکنون بیش از 69.4 میلیون یورو کاهش ارزبری محقق شده است.

انتهای پیام/+

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا