سرور مجازی
فضای مجازی

صادرات گاز مایع ایران رکورد 2 ساله را شکست

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از نشریه هلنیکس شیپینگ، منابع تجاری آگاه اعلام کردند که محموله‌های گاز مایع LPG ایران در ماه اکتبر به 440 تا 450 هزار تن خواهد رسید.

این در حالی است که در ماه سپتامبر صادرات گاز مایع این کشور که عمدتا به سمت بازار آسیا روانه می‌شود، به رقم 556 هزار تن رسیده بود و انتظار می‌رود در ماه نوامبر دوباره افزایش یابد.

این منابع افزودند که صادرات گاز مایع ایران تا 13 اکتبر حدود 220 هزار تن بوده است.

یک منبع در گفتگو با آژانس رتبه‌بندی «اس‌اندپی گلوبال پلاتس» گفت: حجم صادرات در ماه اکتبر در مقایسه با سپتامبر کمتر خواهد بود. حجم صادرات بین 450 تا 530 هزار تن در ماه در نوسان است.

تمدید معافیت عراق از تحریم‌های خصمانه آمریکا علیه صادرات گاز ایرانصادرات گاز ایران به ترکیه از سر گرفته شد

وی در ادامه تأکید کرد که در صورت‌عدم تعطیلی، صادرات این محصول توسط ایران در ماه نوامبر برابر با ماه سپتامبر تخمین زده می‌شود.

صادرات گاز مایع ایران از ژوئیه تا اوت به بالاترین حد خود در دو سال گذشته یعنی حدود 500 هزار تن در ماه رسید و در ماه سپتامبر باز هم افزایش یافت.

این امر به همراه حجم تولید شده در ماه‌های اکتبر و نوامبر به برآوردن تقاضای چین کمک می‌کند چرا که تعداد بیشتری از نیروگاه‌های این کشور پس از پایان دوره تعمیر و نگهداری به مدار باز می‌گردند.

یکی از منابع شرکت شیمیایی وانگهوا Wanhua Chemical اعلام کرد که نیروگاه این شرکت پس از تعطیلی 40 روزه خود از 10 سپتامبر تولید خود را با ظرفیت 750 هزار تن در سال در تاریخ 13 اکتبر از سر گرفت.

بر اساس این گزارش، قیمت گاز مایع LPG در آسیا افزایش یافته است، چرا که تقاضای گرمایش پیش از زمستان در نیمکره شمالی افزایش یافته و نگرانی‌هایی در مورد عرضه جهانی گاز ایجاد شده است.

داده‌های پلاتس نشان می‌دهد که قیمت این محصول در تاریخ 6 اکتبر به 910 دلار برای هر میلیون تن رسید که بالاترین میزان از 2 ژوئیه 2014 یعنی زمانی که به 918 دلار در میلیون تن رسیده بود، محسوب می‌شود.

قیمت گاز مایع در حالی که بازار خرید و فروش به طور موقت فروکش کرد و رقابت در میان فروشندگان افزایش یافت، در تاریخ 15 اکتبر به 870.5 دلار در میلیون تن کاهش یافت.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا