سرور مجازی
فضای مجازی

«معجزه آبخیزداری»|اثربخشی آبخیزداری بر تقویت سفره های زیرزمینی و قنوات کاملاً مشهود است

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مسعود منصور رئیس سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری در سومین همایش بین‌المللی جوانان انجمن جهانی حفاظت خاک و آب در دانشگاه تربیت مدرس مازندران با اشاره به اهمیت و ارزش فراوان خاک و آب که شرایط حیات را برای انسان و موجودات فراهم می‌کند، گفت: حفظ این منابع از پایگاه معنوی بالایی نیز برخوردار است و در قرآن مجید نیز بارها از کلمه خاک استفاده شده است.
وی با اظهار اینکه خاک و زمین به عنوان بستر حیات تلقی می‌شود، یادآور شد: در احادیث شکستن درخت به معنای شکستن بال فرشتگان محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید:

«معجزه آبخیزداری»|مقابله با فرونشست زمین در کشور متولی ندارد/ ارائه یک پیشنهاد برای مدیریت بحران«معجزه آبخیزداری»|جای خالی آبخیزداری و آبخوانداری در برنامه ریزی تأمین آب شرب شهری و روستایی«معجزه آبخیزداری»| پیوند آبخیزداری و گردشگری/ در هر استان کشور حداقل یک پارک آبخیز احداث می شود

وی با بیان اینکه منابع آب و خاک در معرض تهدیدهای فراوانی است، افزود: فرسایش آبی و بادی، شوری، آلودگی، رشد روزافزون جمعیت، صنعتی شدن و تغییر اقلیم از جمله عوامل تهدید است.

مسعود منصور حفظ منابع آب و خاک را یک ضرورت و اقدام مهم برشمرد و گفت: برای حفظ منابع باید رویکرد پیشگیرانه داشته باشیم و منطقی نیست که اجازه دهیم فرسایش آبی یا خاکی رخ دهد و میلیارد تومان به زیرساخت‌ها و اراضی کشاورزی خسارت وارد شود و سپس درصدد جبران آن برآئیم.
رئیس سازمان جنگل‌ها یادآور شد: خسارت زیست محیطی غیرقابل جبران یا سخت است و به واسطه واقع شدن در شرایط خشک و نیمه خشک، تهدیدها در کشور نیز وجود دارد.
وی اظهار داشت: مسئولان عالی نظام و به ویژه مقام معظم رهبری همواره برای اجرای طرح‌های آبخیزداری تاکید کرده اند، از این رو اقدامات آبخیزداری نباید تعطیل شود.
رئیس سازمان جنگل‌ها یادآور شد: اجرای طرح‌های آبخیزداری بدون توجه به نگرش و جامعیت آن نمی‌تواند به نتیجه مناسبی منجر شود و مدیریت جامع آبخیز امری مهم است و باید تصمیم گیرندگان به این باور برسند که به سمت مدیریت در حوزه آبخیز گام بردارند.
وی مشارکت مردم، خیرین و جوامع محلی در اجرای طرح مدیریت جامع آبخیزداری را امری ضروری دانست و گفت: کمک سازمان‌ها و نهادهای بین المللی نظیر یونسکو برای فراهم کردن بستر و زمینه انتقال و تبادل تجارب کشورها حائز اهمیت است.
این مسئول منابع طبیعی کشور سر انجام در این همایش از راه‌اندازی مرکز بین‌المللی مدیریت جامع آبخیزداری در مناطق خشک و نیمه خشک در کشور خبر داد و گفت: با توجه به تجارت موفق، این مرکز در کشور تأسیس شده است.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا