اخبار آی تیتکنولوژیفناوری

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا: خط تولید واکسن برکت دچار مشکل شده بود

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که هفته آینده، حدود ٢ میلیون و ۹۰۰ هزار دوز واکسن به دست آنها‌ می‌رسد. او همچنین علت تأخیر در واکسیناسیون عمومی برکت را اشکال در خط تولید توصیف کرده است.

به گزارش خبرآنلاین، «علیرضا رئیسی» در نشست خبری ستاد مقابله با کرونا در رابطه با تأمین واکسن گفت: «خوشبختانه با تأمین واکسن ما تا دیروز ٨ میلیون و ٨٠٠ هزار دوز واکسن توزیع کرده‌ایم و ۴٧٠ هزار دوز واکسن برکت هم بین دانشگاه‌های علوم پزشکی توزیع خواهد شد. هفته آینده هم حدود ٢ میلیون و ۹۰۰ هزار دوز واکسن به دستمان می‌رسد و پنج‌شنبه هم یک محموله واکسن وارد خواهد شد و در مجموع در این هفته و هفته آینده ۷ میلیون دوز واکسن واردات خواهیم داشت.»

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره اینکه چرا واکسن برکت به میزان کمی تحویل وزارت بهداشت شده نیز گفت: «قرار بود برکت به ما واکسن تحویل بدهد اما در خط تولید دچار مشکل شدند، از طرفی حالا یک میلیون دوز واکسن تولید شده دارند اما از نظر فنی ۱۶ روز باید از زمان ورود واکسن به ویال‌ها بگذرد و پس از آن در صورتی که واکسن‌ها رسوب نکند، بتوانند میزان تولیدی را تحویل وزارت بهداشت بدهند.»

خط تولید واکسن برکت

بر همین اساس از هفته اول مرداد ماه سازندگان برکت می‌توانند یک میلیون دوز واکسن هفتگی به وزارت بهداشت تحویل بدهند. رئیسی درباره آغاز مجدد واکسیناسیون عمومی در کشور نیز توضیح داد: «در فاز جدید، واکسیناسیون گروه ۶٨ تا ٧٠ سال را آغاز کرده‌ایم و واکسن به اندازه کافی توزیع شده است البته سامانه واکسیناسیون کرونا به نشانی salamat.gov.ir برای افراد ۶۵ سال به بالا باز شده است و اولویت اول ما واکسیناسیون ۶٨ تا ٧٠ سال است و بعد از اتمام این گروه سنی واکسیناسیون ۶۵ تا ۶٨ ساله‌ها را انجام می‌دهیم.»

به گفته رئیسی کمبود واکسن، علت اعلام فراخوان ٢ ساله (بین ۶۸ تا ٧٠ سال) نیست بلکه این اولویت بندی به این منظور در نظر گرفته شده تا تجمع در مراکز واکسیناسیون صورت نگیرد. سخنگوی ستاد ملی کرونا همچنین از مردم خواست که به هیچ وجه بدون نوبت به مراکز واکسیناسیون مراجعه نکنند.

رئیسی همچنین تاکید کرده که دیگر نام‌نویسی دستی و تزریق واکسن انجام نمی‌شود. او در انتها گفت که مردم مطمئن باشند برای بالای ۶٠ سال به میزان کافی واکسن وجود دارد و دوز اول و دوم این گروه‌های سنی به موقع تزریق خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا