سرور مجازی
اخبار آی تیتکنولوژیفناوری

مسکو سیستم پرداخت با تشخیص چهره را در ۲۴۰ ایستگاه مترو راه‌اندازی کرد

روسیه دیروز سیستمی به نام Face Pay را در ۲۴۰ ایستگاه مترو شهر مسکو راه‌اندازی کرد که با استفاده از تشخیص چهره پرداخت هزینه حمل و نقل مسافران را دریافت می‌کند. این نخستین استفاده گسترده از یک سیستم پرداخت مبتنی بر تشخیص چهره در سطح دنیاست.

در سیستم Face Pay، مسافران باید تصویرشان را آپلود و حساب بانکی و کارت متروی خود را به اپلیکیشن موبایل Mosmetro وصل کنند. زمانی که اطلاعات موردنیاز فراهم شد، دوربین‌ها چهره فرد را در هنگام ورود به ایستگاه شناسایی کرده و هزینه لازم را از حساب او کسر می‌کنند.

مقامات مسکو انتظار دارند ۱۰ تا ۱۵ درصد مسافران مترو در دو تا سه سال آینده به‌صورت مرتب از Face Pay استفاده کنند. به ادعای آن‌ها، این سیستم قرار است انتظار در صف‌ها را به حداقل برساند و در دوره همه‌گیری کرونا نیاز به لمس ابزارهای مختلف را از بین ببرد.

«سرگی سوبیانین»، شهردار مسکو در توییتی در این باره نوشت: «حالا تمام مسافران می‌توانند بدون بیرون آوردن گوشی، کارت مترو یا کارت بانکی به راحتی از مترو استفاده کنند. مسکو اولین شهر دنیاست که از Face Pay در چنین مقیاسی استفاده می‌کند. این فناوری جدید و بسیار پیچیده است و ما به بهینه‌سازی آن ادامه می‌دهیم.»

مقامات مسکو می‌گویند اطلاعات مسافران به‌صورت ایمن رمزنگاری می‌شود و به دست پلیس نمی‌رسد. با این حال، گروه‌های حامی حریم خصوصی از این پروژه نگرانند. «استنیسلاو شکیروف»، موسس گروه حقوق دیجیتال Roskomsvoboda می‌گوید: «این فناوری گام خطرناک جدیدی در مسیر کنترل شهروندان روسی است. باید شفافیت کاملی درباره سازوکارهای عملی استفاده از این اپلیکیشن وجود داشته باشد. سازمان متروی مسکو یک سازمان دولتی است و تمام اطلاعات آن به دست سرویس‌های اطلاعاتی می‌رسد.»

مسکو اخیرا گرایش زیادی به سمت استفاده از سیستم‌های هوش مصنوعی داشته و تاکنون تعداد دوربین‌های نظارتی خود را به بیش از ۱۷۵ هزار عدد رسانده است. علاوه بر نگرانی‌هایی که درباره استفاده دولت از این اطلاعات وجود دارد، شهروندان نگران هک شدن این سیستم‌ها هستند، چرا که هکرها چند وقت پیش پیشنهاد نفوذ به این سیستم‌ها را با دریافت تنها ۲۰۰ دلار ارائه کرده بودند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا