فضای مجازی

امارات مذاکرات اوپک‌پلاس برای افزایش تولید نفت را به شکست کشاند

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، اوپک و متحدانش به‌دنبال مخالفت یکی از اعضای کلیدی و به خطر افتادن اتحاد این ائتلاف مذاکرات عرضه نفت را به روز دوشنبه موکول کردند.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید.

مذاکرات این ائتلاف به‌خاطر تأکید امارات برای افزایش سهمیه تولید آن، بدون رسیدن به هیچ قراردادی جهت افزایش عرضه نفت به پایان رسید، این مسئله که مذاکرات را به روز دوم کشانده بود، می‌تواند مدیریت این گروه بر بهبود بازار نفت پس از بحران کرونا را به خطر بیندازد.

مذاکرات در روز دوشنبه از سر گرفته خواهد شد. آمریکا در مورد افزایش قیمت بنزین با بالا رفتن قیمت نفت تا 75 دلار در هر بشکه ابراز نگرانی کرده است.

درخواست غیرمعمول امارات نشست روز گذشته اوپک‌پلاس را بدون نتیجه گذاشت“پیشنهاد افزایش تدریجی تولید نفت اوپک‌پلاس در ادامه سال 2021

شکست ائتلاف اوپک‌پلاس در توافق بر سر افزایش تولید، بازار را تحت فشار خواهد گذاشت و قیمت نفت را بالاتر می‌برد ولی یک سناریوی دیگر هم وجود دارد: اگر اتحاد این ائتلاف کلاً از بین برود، مانند اتفاقی که در جنگ قیمت سال گذشته افتاد، قیمت نفت سقوط خواهد کرد.

طبق گفته آرمیتا شن از مؤسسه مشاوره انرژی اسپکتس در لندن: «مسئله فعلی نشانه واضحی از مقاصد امارات است. آنها دستورالعمل آشکاری برای افزایش تولید دارند و به‌دنبال نفوذ بیشتر هستند».

ابوظبی در 2020 قصد ترک اوپک را داشت تا بتواند نفت بیشتری تولید کند و از سرمایه‌گذاری میلیارد دلاری در توسعه ظرفیت تولیدش سود ببرد. مخالفت امارات در جلسات اوپک‌پلاس نشان می‌دهد آنها هنوز هم هم همین نیت را دارند.

بیشتر اعضای اوپک‌پلاس موافق پیشنهاد افزایش تولید روزانه 400 هزار بشکه‌ای پس از ماه اوت و تمدید این قرارداد تا پایان 2022 هستند.

ولی امارات قصد دارد مبنای تولید خود را که سهمیه تولید با توجه به آن محاسبه می‌شود، افزایش دهد و مبنای فعلی را ناعادلانه می‌داند و تا وقتی که با این درخواست موافقت نشود اجازه عقد قرارداد را نمی‌دهد، به این ترتیب 700 هزار بشکه در روز به تولید امارات اضافه خواهد شد.

قیمت نفت خام به‌دنبال بهبود تقاضا 50 درصد در سال جاری میلادی افزایش یافته است. روند رشد تقاضای نفت در زمان حاضر سریع‌تر از افزایش عرضه نفت است.

انتهای پیام/85+

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا