سرور مجازی
فضای مجازی

افزایش نرخ تورم در عربستان طی ماه گذشته میلادی

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از عرب نیوز، بر اساس داده‌های رسمی عربستان سعودی، نرخ تورم در این کشور طی ماه سپتامبر پس از رسیدن به پایین‌ترین سطح خود در 20 ماه گذشته در ماه اوت، افزایش یافت.

اداره کل آمار عربستان روز پنجشنبه اعلام کرد که نرخ تورم در سپتامبر 0.6 درصد بوده است در حالی که در ماه اوت 0.3 درصد بوده است.

این افزایش با رشد سریع قیمت مواد غذایی و آشامیدنی یعنی اقلامی که از لحاظ وزن دارای دومین رتبه در این شاخص (19 درصد) هستند، تشدید شد.

پیش‌بینی صندوق بین المللی پول از رشد 2.4 درصدی اقتصاد عربستان در 2021اقتصاد عربستان 3 درصد کوچک شد

رشد سالانه قیمت این گروه اقلامی از 1.9 درصد در ماه اوت به 2.4 درصد در ماه سپتامبر افزایش یافت. در بیانیه مطبوعاتی اداره کل آمار عربستان همچنین از افزایش هزینه سبزیجات به میزان 12.5 درصد و ماکیان به میزان 2.0 درصد خبر داده شده است.

بر اساس این گزارش، قیمت «مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها»، گروهی که دارای بیشترین وزن در این شاخص هستند (26 درصد) شاهد تورم منفی سالانه بودند. تورم قیمت‌های این گروه طی ماه سپتامبر منفی 3 درصد در مقایسه با منفی 3.5 درصد در ماه قبل از آن بود.

رشد سالانه قیمت اقلام گروه «حمل و نقل» – که در شاخص کلی 13 درصد وزن دارد – از 6.5 درصد در ماه اوت به 5.9 درصد در ماه سپتامبر کاهش یافت.

به گفته اداره کل آمار عربستان، این گروه همچنان عامل اصلی رشد عمده قیمت مصرف کننده است که ناشی از رشد فوق العاده سالانه بنزین به میزان 44.9 درصد می‌باشد.

این در حالی است که بانک مرکزی عربستان پیش بینی کرده بود نرخ تورم در سه ماهه سوم سال 2021 نسبت به سه ماهه دوم ثابت بماند.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا