سرور مجازی
اخبار آی تیتکنولوژیفناوری

محققان با کاشت مدفوع در روده موش‌‌ها، فرآیند پیر شدن آنها را معکوس کردند

محققان در شرایط آزمایشگاهی با جایگذاری مدفوع موش‌های جوان‌تر در روده موش‌های پیرتر، پروسه زوال شناختی مرتبط با فرآیند پیر شدن موش‌ها را معکوس کردند.

این مقاله در ژورنال علمی Nature Aging چاپ شده و در واقع اولین مقاله‌ای است که ارتباطی بین سلامت روده و معکوس شدن سن در جوندگان را نشان می‌دهد. چنین اتفاقی مثل این است که دکمه به عقب بازگشتن در پروسه افزایش سن جانداری را فشار دهیم.

برای درک بهتر این پروسه باید ابتدا به سراغ تعریف مفاهیمی برویم. میکروبیوم‌ها گروه‌هایی از تریلیون‌ها باکتری هستند که با هم در محیط خاصی زندگی می‌کنند. اکوسیستم‌هایی مثل اقیانوس‌ها نیز میکروبیم خاص خودشان را دارند و علاوه بر آن گیاهان، انسان‌ها و سایر حیوانات مثل موش‌ها هم میکروبیم منحصر به فرد خود را دارند.

حالا ده‌ها سال است که دانشمندان می‌دانند که میکروبیوم می‌تواند روی همه چیز، از سلامت گوارش تا عملکرد سیستم ایمنی تاثیر داشته باشد، اما ارتباط آن با افزایش سن هنوز به طور کامل مشخص نیست. گروهی از محققان دانشگاه کورک آزمایشی ار طراحی کردند تا اثر میکروبیم قوی موش‌های جوان را روی موش‌هایی با سن بالاتر مشاهده کنند.

در این آزمایش، محققان برنامه غذایی این جوندگان را با مدفوع موش‌های جوان‌تر تقویت کردند. آن‌ها نمونه مدفوع موش‌های جوان ۳-۴ ماهه را دو بار در هفته به موش‌های سالمند ۲۰ ماهه می‌دادند. پس از هشت هفته، میکروبیم موش‌های پیر شروع به شبیه‌سازی میکروبیم‌های جوان کردند. باکتری‌هایی مثل انتروکوکوس که در موش‌های جوان به فراوانی یافت می‌شوند، در روده‌های موش‌های پیر پدیدار شدند.

در این آزمایش مشخص شد که بخش هیپوکامپ مغز که با یادگیری و حافظه در ارتباط است، از لحاظ فیزیکی و شیمیایی مثل موش‌های جوان کار می‌کرد. موش‌های پیری که مدفوع موش‌های جوان را دریافت کرده بودند می‌توانستند راحت‌تر از بقیه همسن و سالان خود مازها را حل کنند و بخش‌های خود را راحت‌تر به یاد آورند.

کاشت مدفوع در جانداران کار جدیدی نیست، اما تاکنون نمی‌دانستیم که چنین چیزی می‌تواند از فزایش سن جلوگیری کند. کاشت مدفوع در انسان نیز برای درمان برخی شرایط خاص مثل آلرژی‌ها استفاده می‌شود، اما همچنان راه زیادی تا تجویز مدفوع برای جلوگیری از افزایش سن در انسان وجود دارد و مطالعات بیشتری نیاز دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا