سرور مجازی
فضای مجازی

سابقه بورسی نقطه قوت هیات مدیره جدید سازمان بورس برای حل چالش‌هاست

– اخبار اقتصادی –

علی تیموری در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به تغییرات مدیریتی در سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: یکی از نقاط قوت هیات مدیره جدید این سازمان اینست که این افراد از بدنه و اصطلاحا کف بازار سرمایه فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و از این نظر با مشکلات و ظرفیتهای موجود در این بازار آشنایی کامل دارند.

وی افزود: از این جنبه انتظار و توقع می‌رود رئیس و هیات مدیره جدید سازمان بورس به حل چالش‌های موجود پرداخته و متناسب با توسعه بازار در این زمینه برنامه داشته باشند. البته برخی از این چالش‌‌ها از دوره‌های قبل در بازار سرمایه شکل گرفته و ادامه دارد و برخی دیگر از این چالش‌ها نیز متناسب با توسعه و گسترش نقش بازار در اقتصاد کشور شکل گرفته‌اند.

وی در خصوص این چالش‌ها اظهار داشت: اکوسیستم بازار سرمایه در چند سال گذشته بزرگ شده و ساختار فعلی سازمان بورس تطابقی با آن ندارد. به همین دلیل باید تجدیدنظری جدی در ساختار این سازمان شکل بگیرد و این تغییرات همزمان نیز به سایر نهادها، ارکان‌ها و زیرمجموعه‌های این سازمان تعمیم داده شود.

تیموری ادامه داد: تقویت زیرساخت‌های تکنولوژی به عنوان یکی از گلوگاه‌های اصلی بازار سرمایه، نیز از دیگر چالش‌های پیش روی هیات مدیره جدید سازمان بورس است، و به نوعی نیز مشاهده شد که در یکی دو سال گذشته با ورود خیل عظیم سرمایه‌گذاران به سمت بازار سرمایه، به واسطه حجم بالای دادوستد سهام در تالار شیشه‌ای گاها اختلالاتی در سیستم‌های معاملاتی بروز پیدا کرد. از این رو این موضوع باید به عنون یکی از برنامه‌های رئیس و هیات مدیره جدید سازمان بورس مدنظر قرار گیرد؛ ‌هر چند که موانعی نیز در این زمینه از جمله تحریم‌ها بویژه در حوزه تامین زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری وجود دارد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود:‌ یکی دیگر از مشکلات بازار سرمایه کشور میزان بالای ارتباط مستقیم سرمایه‌گذاران با این بازار و به نوعی معاملات مستقیم است که تقریبا در هیچ جای دنیا این حجم از معامله‌گری مستقیم توسط افراد در بازار سهام دیده نمی‌شود. این در حالی است که نباید عموم جامعه را که از احساسات و رفتار و دانش متفاوت و گاها تجربه و آگاهی کم برخوردار هستند، درگیر این بازار کنیم. به همین جهت لازم است تغییر رویکردی در خصوص نحوه ارتباط مردم با بازار سرمایه در دوره جدید ایجاد شود که در این رابطه می‌توان از ابزارهای غیرمستقیم در این بازار در کنار فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی بهره گرفت.

وی همچنین عدم ثبات در متغییرهای کلان را یکی از آسیب‌ها و چالش‌هایی که بازار سرمایه را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد، عنوان کرد و گفت: تعامل با سایر بخش‌ها و ارکان بویژه مجریان و تصمیم‌گیران اقتصادی کشور توسط هیات مدیره جدید سازمان بورس، می‌تواند این مکانیزم را کنترل کرده و شاهد تعدیل تصمیمات و قوانین و اثرگذاری آن بر بازار سرمایه باشیم.

وی اضافه کرد: در ابتدای شکل‌گیری سازمان بورس، این سازمان پیشران توسعه در حوزه فعالیت خود بود، اما رفته رفته نهادها و بورس‌ها در بازار سرمایه شکل گرفتند و سازمان بورس از این توسعه نسبت به سایر ارکان بازار جا ماند.

وی گفت: این در شرایطی است که ترکیب جدید رئیس و هیات مدیره جدید سازمان بورس با توجه به سابقه، شناخت و فعالیتی که در سطوح مختلف کارشناسی و مدیریتی در بازار سرمایه در کارنامه خود دارند، به خوبی می‌توانند در رفع این چالش‌ها و مشکلات موثر و مفید باشند.

تیموری با اشاره به این که سابقه، تجربه و اشراف هیات مدیره جدید سازمان بورس به موضوعات مرتبط با بازار سرمایه و کارکردهای این بازار از جمله نقاط قوت این سازمان در دوره جدید بشمار می‌آید، افزود: هیات مدیره جدید این سازمان به واسطه اشرافی که به این بازار دارند ‌می‌توانند با مقررات‌زدایی و بهبود ساختارها نقش موثری در بهبود شرایط بازار سرمایه داشته باشند.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا