سرور مجازی
فضای مجازی

کاهش واردات نفت خام چین طی 9 ماه اول 2021

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، بر اساس داده‌های گمرک چین، واردات نفت خام این کشور طی دوره 9 ماهه نخست سال جاری میلادی 6.8 درصد کاهش یافته و به 387 میلیون تن رسیده است.

از سوی دیگر، واردات گاز طبیعی چین در همین مدت بیش از 22 درصد افزایش یافته و به 89.85 میلیون تن رسیده است.

تنها در ماه سپتامبر، واردات نفت خام این کشور بیش از 15 درصد نسبت به سال قبل کاهش نشان می‌دهد. رویترز نیز با استناد به داده‌های رسمی گمرک چین گزارش داد که واردات گاز به بالاترین میزان از ابتدای سال 2021 یعنی 10.62 میلیون تن رسیده است.

افزایش واردات نفت چین در ماه گذشته میلادیآمریکا در فکر تحت فشار قرار دادن واردات نفت چین از ایران

سِنگ ییک تی، مدیر ارشد مؤسسه مشاوره SIA Energy در این باره می‌گوید: بلندپروازی‌های چین برای کاهش قیمت کالاها با استفاده از ذخایر تجاری و استراتژیک، که با محدودیت‌های برق در بخش صنعتی و کاهش تقاضای سوخت همراه شده، واردات نفت خام را تحت تاثیر قرار داده است.

علاوه بر قیمت بالای نفت که همچنان در حال افزایش است، واردات چین که بزرگترین خریدار نفت جهان محسوب می‌شود، همچنین تحت تأثیر سرکوب و کنترل پالایشگاه‌های خصوصی قرار گرفته است.

انجام تحقیقات درباره نقض قوانین زیست محیطی و فرار از مالیات یکی از اقداماتی است که دولت چین برای کنترل پالایشگاه‌ها برداشته است.

یکی دیگر از علت‌های کاهش واردات نفت چین درخواست از شرکت‌های بزرگ دولتی نفتی برای توقف تجارت سهمیه واردات با پالایشگاه‌های خصوصی و کاهش سهمیه صادرات سوخت آن‌ها است.

مقامات این کشور همچنین مالیات بر سوخت‌ها را افزایش دادند تا مانع از رشد بیش از حد عرضه در بازار شوند.

در عین حال، چین به دلیل افزایش شدید قیمت گاز طبیعی و افزایش قیمت زغال سنگ به سختی تلاش می‌کند تا مانع خاموشی‌های شود. این کشور به شرکت‌های برق دستور داده است تا هر اقدامی برای تامین منابع اولیه تولید برق برای زمستان انجام دهند و دستور افزایش فوری ظرفیت تولید زغال سنگ را داده است.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا