فضای مجازی

واردات نفت چین به پایین‌ترین رقم از ابتدای سال 2021 رسید

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، واردات نفت خام چین در ماه گذشته تا 9.77 میلیون بشکه در روز پایین آمد که پایین‌ترین رقم ماهانه از ابتدای سال جاری میلادی بود.

چین در نیمه اول سال جاری 260.66 میلیون تن نفت خام وارد کرده که 3 درصد نسبت به 6 ماه اول 2020 کاهش داشته است. با این وجود، واردات چین در نیمه اول سال به خاطر افزایش واردات پالایشگاه‌های مستقل با نام تیپات تقویت شده است.

ولی پکن از آغاز سال جاری تلاش در کنترل این پالایشگاه‌ها داشته چون تولید سوخت در پالایشگاه های مستقل و پالایشگاه‌های بزرگ دولتی فراتر از سطح تقاضا بوده و حاشیه‌های سود پالایشگاهی را پایین آورده است.

چین پالایشگاه نفت در عراق می‌سازدکاهش 21 درصدی واردات نفت چین از عربستان

پکن از شرکت‌های بزرگ دولتی خواسته سهمیه واردات نفت خام خود را به پالایشگاه‌های خصوصی نفروشند. دولت همچنین سهمیه واردات نفت خام برای این پالایشگاه‌ها را 35 درصد در ماه گذشته پایین آورده و به 35.24 میلیون تن رسانده است.

مداخله دولت حاکی از آن است که واردات چین احتمالاً در چند ماه آینده هم به خاطر قیمت بالاتر نفت محدود خواهد بود. به نظر می رسد چین ذخایر نفتی کافی در اختیار داشته باشد. شرکت تحقیقاتی اویلکس اعلام کرد اطلاعات ماهواره ای نشان می‌دهند سطح ذخایر نفت چین از 436 میلیون تن در آوریل تا 414 میلیون تن در پایان ژوئن کاهش یافته است.

خبر کاهش واردات چین بر قیمت نفت تاثیر منفی خواهد گذاشت مخصوصا در شرایطی که موارد ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا رو به افزایش است که آن هم تأثیر منفی بر قیمت نفت دارد.

از طرف دیگر، ائتلاف اوپک پلاس تلاش می‌کند به قراردادی برای تولید نفت برسد که بی‌ثباتی قیمت را تشدید کرده است.

انتهای پیام/20

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا