سرور مجازی
فضای مجازی

بیانیه نمایندگان مجلس در قدردانی از مقام معظم رهبری جهت حمایت از صنعت لوازم خانگی

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در راستای قدردانی از مقام معظم رهبری جهت حمایت از صنعت لوازم خانگی بیانیه‌ای صادر کردند.

متن بیانیه به این شرح است؛
باسمه تعالی
با سلام و صلوات به روح مطهر حضرات معصومین (علیهم ااسلام) و تبریک فرارسیدن ماه ربیع الاول و آرزوی توفیقات روز افزون برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ؛
فرمان حکیمانه مقام معظم رهبری (دامه برکاته) در خصوص لزوم ممنوعیت واردات لوازم خانگی ساخته شده ، مصداق بارز حمایت از تولید ملی و ریل‌گذاری برای سایر بخش‌های صنعتی و تولیدی کشور محسوب می‌شود.
خانه ملت از این تریبون نهایت تشکر و قدردانی خود را از این تدبیر هوشمندانه اعلام کرده و صراحتا اعلام می‌دارد با این فرمان حجت برای ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، دولت انقلابی و همچنین تولیدکنندگان صنعت لوازم خانگی تمام شده‌است. دیگر هیچ عذر و بهانه‌ای پذیرفته نیست، مسیر مشخص است و وظائف روشن.
اما چند نکته در خصوص چرایی و دلایل صدور این حکم حمایتی آن‌هم در این مقطع زمانی:
• نخست آنکه رهبر انقلاب با درک عمیق از فتنه‌گری دشمنان در تحمیل تحریم‌های هوشمند و کمرشکن اقتصادی از یک‌سو و با اشراف کامل بر پدیده نفوذ و شبکه مافیای واردات کالای ساخته شده از سوی دیگر، مقاومت و رونق تولید را موثرترین روش مقابله با این توطئه شوم تبیین کرده‌ و لزوم مقابله با این پدیده را الزامی اجتناب‌ناپذیر تلقی کرده‌اند.
• دوم آنکه حمایت از تولید و لزوم تحقق فرمان جهش تولید همواره از محورهای اصلی منویات مقام معظم رهبری طی چند سال گذشته بوده‌است اما متاسفانه به هر دلیلی سهوا یا عمدا اقدام اساسی و جریان‌ساز صورت نمی‌گرفته است. بنابراین ایشان مجبور شدند راسا به مسئله ورود پیدا کنند.
• سوم آنکه روند توسعه صنعت لوازم خانگی کشور طی سه سال گذشته در اوج تحریم‌های فلج‌کننده اقتصادی و همه‌گیری ویروس منحوس کرونا ثابت کرد، هر کجا ارکان مختلف حاکمیت پشت سر بخش خصوصی کارآمد و تولید مولد ایستاد، بی‌تردید شکوفایی و تولید محقق خواهد شد.
• چهارم آنکه نگاه حاکمیت در هر کشوری به صنایع پیشران و راهبردی خود، نگرشی فراصنعتی و امنیتی است. هیچ کشوری حاضر نخواهد شد، اختیار تولید محصول استراتژیک مورد نیاز مردمش، را در اختیار بیگانگان قرار دهد. بیگانگانی که اساسا هیچ‌گونه تعهدی نیز در قبال ایران و ایرانی ندارند.
• و نکته پنجم در این فرمان، بی‌تردید بالابردن هزینه بی‌ثبات سازی اقتصادی ایران برای هر کشور دیگری است ، به هر بهانه یا دسیسه‌ای.
شکی نیست این فرمان نقطه عطفی برای صنعت لوزام خانگی به‌طور خاص و اقتصاد به شکل کلان محسوب می‌شود. نتیحه این حکم در میان‌مدت بی‌شک رونق بخش مولد اقتصاد کشور و تبدیل شدن صنعت لوازم خانگی به‌عنوان نماد مقاومت و کارآمدی صنعت کشور است. آنچه ادامه این مسیر با توجه به ریل‌گذاری مقام معظم رهبری (مدظله العالی) برای کشور به همراه خواهد داشت، تضمین آینده‌ای روشن برای صنعت و مجالی برای بروز غرور ملی خواهد بود.
اما از این پس که بواسطه این حکم حکیمانه ، بنگاه‌های صنعت لوازم خانگی می‌روند تا در مقیاس بهینه اقتصادی قرار گیرند و از مزیت‌های این مهم منتفع گردند ، جا دارد چند مطالبه مردم و نمایندگان مجلس شورای اسلامی از این صنعت را مدنظر قرار دهند:
1- ارتقاء سطح استاندارد کیفیت و رسیدن به سطح پیشرفت‌های جهانی
2- ارتقاء از سطح بازیگر داخلی به بازیگر بین‌المللی در صنعت لوازم خانگی
3- تبدیل تراز ارزی منفی این صنعت به تراز مثبت در یک دوره 5 ساله
4- ارتقاء سطح رضایتمندی مصرف‌کننده بواسطه ایجاد نوآوری و تنوع در تولید و پوشش سلائق مختلف از طریق تولید مستمر محصولات به‌روز
5- تعمیق زنجیره ارزش افزوده تولید در داخل کشور
6- توسعه ارتباط با دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی
7- گسترش نهادهای دانش‌بنیان متصل به این صنعت
8- انتقال تکنولوژی و بروزرسانی محصولات تولیدی از طریق سرمایه گذاری خارجی به منظور توسعه صادرات

تا نتیجه اتخاذ این رویکرد ، پاسخ مناسب به سلیقه های اقشار مختلف جامعه و ارتقاء حداکثری سطح کیفی محصولات این صنعت باشد. انتظار نمایندگان مجلس شورای اسلامی از فعالان صنعت لوازم خانگی این است که از همین امروز تمرکز خود را به موارد موصوف الاشاره معطوف کرده و جلب رضایت مصرف کننده را اولویت فعالیت‌های خود قرار دهند.
از سوی دیگر نمایندگان خانه ملت از دولت محترم انقلابی نیز انتظاراتی به شرح ذیل دارد:
1- تخصیص سرمایه در گردش ارزان به بنگاه‌های فعال در این صنعت و همچنین تامین مواد اولیه مورد نیاز اعم از ورق‌های فولادی، محصولات پتروشیمی و صنایع معدنی با قیمت مناسب
2- دقت بر اجرای دقیق مقررات و تدوین دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌هایی که راه را برای ورود کالای ساخته شده به کشور مسدود نماید .
3- بالابردن هزینه قاچاق کالا برای متخلفین و همچنین ساماندهی دقیق سامانه کدرهگیری کالا تا این فرمان راهبردی تبدیل به مجالی برای تشدید پدیده شوم قاچاق در کشور نشود.
4- تدوین سیاست‌های تشویقی و ایجاد نظام انگیزشی برای ترغیب بنگاه‌های فعال در این صنعت با هدف سوق دادن آن‌ها به سمت عمق ساخت داخل تا اجازه ندهیم این رویکرد جدید در دام مونتاژ گرفتار شود.

5- تسهیل شرایط سرمایه گذاری خارجی با هدف انتقال تکنولوژی و بومی سازی آن صنعت بویژه در بخش قطعه سازی و ایجاد اشتغال مناسب برای ایجاد رقابت و‌ ممانعت از ورود کالای ساخته شده به داخل کشور

از سوی دیگر ما نمایندگان ملت اعلام می‌داریم به تاسی از دستور صریح مقام معظم رهبری (دامه برکاته) اجازه نخواهیم داد خدمات کارآفرینان برجسته‌ صنعت لوازم خانگی کشور که امروز تحت شدیدترین آماج حملات و تخریب‌های غیر منصفانه و از اساس غیرواقع قرار دارند، کوچک شمرده شود. حفاظت از دستاوردهای شگرف این صنعت در کشور و جلوگیری از خدشه‌دار شدن آینده این صنعت شاید امروز مهمترین رسالت نمایندگان مردم باشد. به این منظور مجلس انقلابی با بکارگیری تمامی اهرم‌های در اختیار خود با رویکرد تدوین و اصلاح قوانین موجود ضمن شناسایی تمامی روزنه‌های نفوذ، اجازه نخواهد داد مافیای واردات بار دیگر بر بازار این کشور خیمه زنند.
والسلام علیکم و رحمه الله

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا