سرور مجازی
اخبار آی تیتکنولوژیفناوری

ایلان ماسک: برای ساخت یک جت برقی سوپرسونیک می‌میرم

ایلان ماسک می‌گوید اشتیاق بسیار زیادی دارد تا دامنه فعالیت‌های تسلا را از حوزه خودروهای سواری و وانت‌ها فراتر برده و به ساخت جت برقی فراصوت بپردازد. این جت‌ها پیش از رسیدن به ارتفاع بالا از فناوری «نشست و برخاست عمودی» (VTOL) بهره می‌برند و بعد با انرژی پیش‌رانش باتری از سرعت ۱۲۳۶ کیلومتر در ساعت عبور می‌کنند.

مدیرعامل تسلا می‌گوید تنها چیزی که باعث شده او فعلا مشغول توسعه نسل بعدی هواپیماها نشود، حجم بالای کارهایی است که زیر دستش قرار دارد. ماسک در حال حاضر علاوه بر تسلا، به مدیریت اسپیس ایکس، نورالینک و بورینگ کمپانی مشغول است. این میلیاردر پرطرفدار هم‌بنیان‌گذار OpenAI و پدر شش فرزند است.

ماسک در توییتی نوشته: «برای ساخت یک جت فراصورت VTOL برقی می‌میرم، اما اگر یک پروژه دیگر به کارهایم اضافه شود، مغزم منفجر خواهد شد.» این نخستین باری نیست که او درباره جاه‌طلبی‌هایش برای طراحی جت برقی صحبت می‌کند. ماسک قبلا در پادکست «جو روگن» جزئیات یکی از طرح‌های مفهومی خود را برای جت‌ها تشریح کرده بود.

مدیرعامل تسلا گفته بود: «من طرحی برای ساخت یک هواپیما دارم. کار جذابی که می‌توان انجام داد ساخت نوعی جت فراصوت نشست و برخاست عمودی است.» در این طرح از دو سیستم پیش‌رانش مختلف استفاده می‌شود: یکی برای بلند کردن هواپیما و رفتن به آسمان و دیگری برای حرکت به جلو با سرعت فراصوت.

نکته جالب درباره هواپیمای برقی این است که باید تا جای ممکن بالا بروید اما برای انجام این کار به تراکم انرژی خاصی در باتری نیاز دارید، چون باید بر انرژی پتانسیل گرانشی غلبه کنید. وقتی این کار را انجام دادید و به ارتفاع بالا رسیدید، انرژی مورد استفاده در حالت پرواز افقی بسیار کم خواهد بود. سپس می‌توانید در راه برگشت به زمین بخشی از این انرژی پتانسیل گرانشی را دوباره دریافت کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا