سرور مجازی
فضای مجازی

7 ماه از وعده آغاز ساخت مترو پردیس گذشت؛ دلیل تاخیر در کلنگ‌زنی پروژه ملی چیست؟

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اوایل اسفندماه سال گذشته مدیرعامل شرکت عمران پردیس از کلنگ‌زنی مترو این شهر در 20 اسفند امسال خبر داده و گفته بود: به جز 700 متر تمام خط 25کیلومتر مترو پردیس از زیرزمین عبور می‌کند.

مهدی هدایت با یادآوری اینکه ساخت مترو پردیس یکی از آرزوهای دیرینه مردم این شهر بوده است، اظهار کرد: مترو پردیس 20 اسفند امسال کلنگ‌زنی خواهد شد و اکنون کار تجهیز کارگاه این پروژه در حال انجام است. طول مترو پردیس حدود 25 کیلومتر است که با ساخت آن طی 4 سال، زمان سفر از تهران به پردیس و بالعکس به 17 دقیقه کاهش می‌یابد.

وی بیان کرد: بزرگترین تونل ریلی کشور در این مسیر است کل این پروژه 25 کیلومتری از زیر زمین عبور می کند به غیر از 700 متر آن که ‏پل است.این 700 متر بالای شهر جاجرود است که از طریق پل قطار مترو از روی آن عبور خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس گفت: مترو پردیس برای استان‌های مازندران و گلستان نیز تاثیر بسیار بالایی دارد و باعث می شود تا مردم ماشین های خود را در مجتمع ایستگاهی مترو پردیس پارک کنند و از مترو سراسری تهران استفاده کنند. با بهره برداری از مترو پردیس از حجم ورودی خودروهای استان های گلستان مازندران و شهرهای شمال شرقی به تهران کاسته شده و خیلی از سفرهای غیرضروری را حذف می کند.

وی همچنین افزود: اخذ مجوزهای مربوطه برای ساخت مترو پردیس از سازمان حفاظت محیط زیست در حال انجام است.

*صدور مجوز محیط زیست مترو پردیس

به گزارش تسنیم، در زمان وعده داده شده عملیات اجرایی مترو پردیس به واسطه نداشتن مجوزهای لازم از سوی سازمان محیط زیست آغاز نشد. حدود 4 ماه بعد یعنی 22 تیرماه امسال سرانجام عیسی کلانتری رئیس سابق سازمان حفاظت محیط زیست در نامه‌ای به شرح زیر به وزیر سابق راه و شهرسازی با اجرای طرح قطار برقی تهران-پردیس موافقت کرد؛

«در راستای صدور مجوز زیست محیطی قطار برقی تهران-پردیس به استحضار می رساند با عنایت به تصمیمات کمیته ارزیابی شروع عملیات اجرایی طرح مذکور با رعایت شروط اعلامی دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان متبوع نامه شماره 1400/430/12175 مورخ 1400/04/7 و نیز الزامات مدنظر دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو از نظر این سازمان بلامانع است.

لازم به ذکر است نظارت بر حسن اجرای ضوابط زیست محیطی لازم‌الرعایه توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران نیازمند ارائه برنامه زیست محیطی (EMP) توسط مجری و تایید آن توسط سازمان خواهد بود که انتظار دارد موضوع به مجری طرح تاکید و ابلاغ شود.»

اما این مجوز نیست نتوانست طلسم آغاز ساخت مترو پردیس را بشکند. اواسط ماه گذشته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران طی نامه‌ای به شرکت عمران پردیس برای صدور مجوز اجرای متروی این شهر درخواست حدود 550میلیون تومان را کرد. در بخشی از نامه مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران آمده است؛

«نظر به مشخصات اعلامی و مسیر پروژه درخواستی ـ متروی پردیس ـ خسارت وارده به عرصه‌های منابع طبیعی ناشی از اجرای طرح فوق برابر آئین‌نامه اجرایی بند ب ماده 12 قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی برآورده شده که بر این مبنا خسارت اخیر به‌میزان 552 میلیون تومان ابلاغ می‌شود.

لذا خواهشمند است دستور فرمایید مبلغ فوق را حداکثر ظرف مدت 10 روز کاری به حساب شماره … حساب خزانه معین استان نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واریز و اصل فیش پرداختی را به این اداره‌کل ارائه کنید.»

در بخش دیگری از این نامه آمده است: محدوده مورد درخواست برای تجهیز کارگاه پس از واریز مبلغ خسارت موضوع بند ب ماده 12 به‌صورت موقت تحویل آن دستگاه خواهد گردید و لازم است آن مرجع در قالب مکاتبه اداری متعهد گردد پس از اتمام پروژه نسبت به نهال‌کاری مجدد عرصه و استرداد آن به منابع طبیعی اقدام کند.

به گزارش تسنیم،‌ طبق پیگیری‌های به عمل آمده تمام خواسته‌های سازمان محیط زیست، سازمان جنگل‌ها و … برای مترو پردیس از سوی وزارت راه و شهرسازی محقق شده، اما مشخص نیست چرا هنوز این پروژه آغاز نشده است.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا