سرور مجازی
اخبار آی تیتکنولوژیفناوری

فایرفاکس ۹۳ با قابلیت مسدودسازی دانلودهای ناامن منتشر شد

موزیلا با انتشار مرورگر فایرفاکس ۹۳ ویژگی‌های جدیدی را در اختیار کاربران خود قرار داده است. مهم‌ترین قابلیت جدید این مرورگر «تخلیه برگه» نام دارد که با بررسی حافظه کاربران باعث کاهش خرابی‌های مرورگر می‌شود. این نسخه همچنین دانلودهای ناامن را مسدود می‌کند.

به زبان ساده‌تر، فایرفاکس ۹۳ حافظه سیستم کاربران را زیرنظر می‌گیرد و در صورت پایین آمدن آن تا حدی که بتواند منجر به کرش مرورگر شود، با تخلیه سریع تب‌های بلااستفاده از آن جلوگیری می‌کند. ویژگی اشاره شده هم اکنون در ویندوز فعال است و بعدا در دسترس کاربران macOS و لینوکس قرار خواهد گرفت. هنگامی که ویژگی تخلیه برگه‌ها فعال شود، برگه موردنظر در نوار مرورگر باقی خواهد ماند و با انتخاب کاربران به صورت خودکار مجددا بارگیری می‌شود.

فایرفاکس ۹۳

«هایک آفتندیلیان»، مهندس موزیلا در پست وبلاگ مربوط به این ویژگی نوشت:

«قابلیت تخلیه برگه‌ها به فایرفاکس اجازه می‌دهد تا حافظه را ذخیره کند و از کرش‌ها جلوگیری کند تا کاربران برای استفاده از مرورگر مشکلی نداشته باشند.»

همچنین در فایرفاکس ۹۳ قابلیت مسدود کردن دانلود فایل‌های HTTP در صفحات HTTPS وجود دارد که پیش از دانلود، کاربران را از انجام آن مطلع می‌کند. همچنین دانلود این فایل‌ها تا زمانی که اجازه کاربر صادر نشده باشد، انجام نمی‌شود.

این نسخه از مرورگر فایرفاکس همچنین بطور پیش فرض از رمزگذاری ۳DES پشتیبانی نمی‌کند، البته اگر سایت‌ها در حال استفاده از نسخه‌های منسوخ شده TLS استفاده کنند، همچنان در دسترس خواهد بود. موزیلا بخاطر خطراتی که ۳DES می‌تواند برای کاربران ایجاد کند، تصمیم گرفته آن را بطور پیش فرض در فایرفاکس ۹۳ غیرفعال کند.

علاوه بر این، فایرفاکس ۹۳ سومین نسخه از فناوری SmartBlock خود را شامل می‌شود که می‌تواند جایگزین سرویس‌هایی مانند گوگل آنالیتیکس و Optimizely شود. از طرفی دیگر موزیلا در حال تغییر سیاست ارجاع خود است تا اطمینان پیدا کند سایت‌ها نمی‌توانند تنظیمات پیش‌فرض فایرفاکس را بازنویسی کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا