سرور مجازی
اخبار آی تیتکنولوژیفناوری

تفاوت ظاهری لنت‌های اصلی و تقلبی چیست؟

متاسفانه به دلیل ممنوعیت واردات لنت و کلیه قطعات خودرو که دارای مشابه داخلی هستند، بازار لنت پر از نمونه‌های تقلبی شده است و برخی تولیدکنندگان زیرپله‌ای و متفرقه، محصولات بی‌کیفیت و تقلبی خود را در جعبه‌هایی مشابه جعبه‌های برندهای اصلی به‌فروش می‌رسانند. در این شرایط ضروری است که راه‌های شناسایی لنت تقلبی و اصلی را از یکدیگر بدانیم.

در همین زمینه شاهین خطامی، کارشناس و محقق حوزه لنت‌ ترمز می‌گوید: «متاسفانه شاهد آن هستیم که به‌راحتی جعبه و کارتن برندهای اصلی تولید و دراختیار افراد سودجو قرار می‌گیرد و بسیاری از شرکت‌های کارتن‌ساز توجهی به‌سفارش‌دهنده و این‌که واقعا مالک برند است یا خیر، ندارند.»

وی تاکید می‌کند: «البته برخی شرکت‌های کارتن‌ساز نیز در برابر سفارش‌های موجود خواستار ارائه مدارک برند و استاندارد قطعه‌ از سوی سفارش‌دهنده می‌شوند و حاضر نیستند جعبه‌ محصولی را بدون طی شدن مراحل مذکور طراحی و تولید کنند. اما به‌هرحال برخی کارتن‌سازها حاضر به‌طراحی و چاپ جعبه بدون بررسی‌های لازم و تنها در برابر دریافت مبالغ خاصی نیز هستند.»

شناسایی لنت اصلی از تقلبی

این کارشناس صنعت‌ لنت در خصوص راه‌های تشخیص لنت اصلی از لنت تقلبی می‌گوید: «به عنوان مثال؛ در یکی از برندهای لنت ترمز، کفشک‌ها از نظر ضخامت و برش قابل شناسایی است. همچنین از طریق رنگ نیز می‌توان به‌تقلبی یا اصلی بودن قطعه پی برد.»

خطامی تصریح می‌کند: «رنگ‌های کوره‌ای از بدنه جدا نمی‌شوند و برای پی بردن به‌این‌که لنت‌ترمز رنگ کوره‌ای داشته و اصلی است یا خیر، کافی است با کاتر یک مربع روی رنگ آن ایجاد کنید و سپس با چسب روی آن را بپوشانید. در این بین رنگ جنس اصلی هرگز از آن جدا نمی‌شود و برندهای برتر لنت‌ترمز کشور از رنگ‌های کوره‌ای استفاده می‌کنند تا لنت‌ترمز دچار زنگ‌زدگی نشود. درصورتی که واحدهای زیرپله‌ای ممکن است از اسپری نیز برای رنگ کردن قطعات استفاده ‌کنند.»

وی می‌افزاید: «دراجناس تقلبی شاهد آن هستیم که لنت از کفشک خارج شده و بیرون‌زدگی دارد و این مساله را هرگز در برندهای با کیفیت کشور نمی‌بینیم و اصولا آن‌ها چنین تولیدی ندارند. یعنی از نظر ظاهری و ابعادی، لنت تقلبی از اصلی قابل شناسایی است.»

گفتنی است که استفاده از لنت‌های تقلبی علاوه بر موضوع ضعف ایمنی می‌تواند باعث کاهش عمر مفید دیسک ترمز نیز شود٬ چرا که لنت بیش از حد مستحکم در زمان ترمز گیری به دیسک آسیب زده و هزینه نگهداری مضاعفی را به مالک خودرو تحمیل می‌نماید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا