سرور مجازی
فضای مجازی

پیش بینی زیان 5.3 تریلیون دلاری اقتصاد جهان از کرونا تا 5 سال آینده

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از نشنال نیوز، صندوق بین المللی پول در گزارشی اعلام کرد که رهایی از بحران اقتصادی ناشی از شیوع کرونا همچنان دشوار خواهد بود و اقتصاد جهان احتمالاً تا 5 سال دیگر در صورت ادامه نابرابری کشورها در زمینه واکسیناسیون، متحمل ضرر 5.3 تریلیون دلاری خواهد شد.

کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین المللی پول در سخنرانی روز سه شنبه خود قبل از نشست سالانه این صندوق با بانک جهانی که هفته بعد در واشنگتن برگزار می‌شود، گفت: ما نمی‌توانیم به خوبی به سمت جلو حرکت کنیم. انگار که چندین سنگ داخل کفشمان رفته و با آن در حال راه رفتن هستیم.

وی افزود: خطرات و موانع موجود برای یک بهبود جهانی متوازن اکنون بارزتر شده است: سنگ‌های داخل کفشمان دردناک‌تر شده اند.

حمایت صندوق بین المللی پول از نفت گران به منظور کاهش انتشار کربنکمک 650 میلیارد دلاری صندوق بین المللی پول بیشتر به کشورهای ثروتمند می‌رسد

به گفته جورجیوا، این صندوق در ماه ژوئیه پیش بینی کرد که اقتصاد جهانی امسال 6 درصد رشد می‌کند اما نرخ متفاوت واکسیناسیون کشورها باعث بهبود نابرابر می‌شود و افزایش تورم و سطح بالای بدهی باعث شده است که این صندوق پیش بینی خود را تعدیل کند. انتظار می‌رود که رشد اقتصاد جهان کمی معتدل‌تر باشد.

رئیس صندوق بین المللی پول در ادامه گفت که پیش بینی می‌شود تولید در اقتصادهای پیشرفته مانند ایالات متحده، چین و اروپا تا سال 2022 به روند قبل از همه گیری بازگردد اما بهبود بیشتر اقتصادهای در حال ظهور و کشورهای در حال توسعه سال‌های بیشتری طول خواهد کشید.

وی افزود: در بسیاری از کشورهای دیگر، به دلیل دسترسی کم به واکسن و محدود شدن اقدامات (حمایتی)، به ویژه در برخی از کشورهای کم درآمد، وضعیت رشد اقتصادی بدتر خواهد شد. و این اختلاف در ثروت (کشورها) پایدارتر می‌شود.

بر اساس این گزارش، تاخیر در بهبود اقتصاد جهان، جای زخم ناشی از نابودی مشاغل که بیشترین تاثیر را بر جوانان، زنان و کارگران غیررسمی داشته است، ماندگار خواهد کرد.

به گفته صندوق بین المللی پول، نرخ تورم در تعدادی از کشورها به سرعت افزایش یافته است و برخی از آن‌ها بیشتر از سایرین تحت تأثیر قرار گرفته اند.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا