سرور مجازی
فضای مجازی

توسعه صادرات غیر نفتی، اولویت مهم بودجه 1401 شد

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، دوازدهمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال 1401 کل کشور، با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه، دکتر آبرومند مشاور عالی رئیس مجلس شورای اسلامی، اعضای ستاد، مشاورین و رؤسای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ ها و سرپرست مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده نگری با موضوع ظرفیت های منابع مالیاتی در گمرک و توسعه صادرات کشورهای منتخب و جهت گیری اصلی بخشنامه بودجه سال 1401 برگزار شد.

در این جلسه سیدمسعود میرکاظمی، تصریح کرد: سازمان برنامه و بودجه همکاری های خوب و کارشناسی با مجلس شورای اسلامی در زمینه بودجه 1401 خواهد داشت تا گام های موثر و مثبت تر برای جبران مشکلات و تغییرات اساسی در ساختار بودجه برداشته شود. وی از سرپرست جدید مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده نگری خواست تا آمادگی های لازم را جهت تدوین برنامه هفتم توسعه و بودجه 1401 در زمینه هایی که نیاز به کار علمی و پژوهشی دارد، فراهم نماید.

میرکاظمی با اشاره به اینکه در کشور، راهبردهای توسعه مناسبی وجود نداشته است، یادآور شد: سرمایه گذاری هایی در کشور شده ولی رشد اتفاق نیفتاده است و این مهم بدلیل نداشتن راهبرد توسعه بوده است لذا در قانون بودجه 1401 و برنامه هفتم توسعه، راهبردهای توسعه باید به عنوان یک اصل مهم و اساسی در نظر گرفته شود و بر روی کالا و خدماتی که رقابت پذیری و قدرت صادرات دارند بر مبنای آمایش سرزمین باید سرمایه گذاری صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه توجه به توسعه صادرات غیر نفتی یکی از مهمترین اولویت های دولت در بودجه 1401است، گفت: لازم است کالا و خدماتی که برای صادرات در نظر گرفته می شود، قدرت رقابت پذیری و ظرفیت صادرات داشته باشد. در استان ها و شهرستان ها ظرفیت های خیلی زیادی وجود دارد که قدرت رقابت منطقه ای و جهانی دارند و با حمایت و سیاستگذاری های درست و در نظر گرفتن تسهیلات و رفع موانع صادرات، استان های کشور اقدامات بزرگ و تاثیرگذاری در بخش صادرات و حصول درآمد ارزی برای کشور می توانند انجام دهند.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه در همه استان ها با محوریت استانداران محترم و فعال کردن کارگروه های توسعه صادرات استانی، موانع صادرات باید برداشته شود، تصریح کرد: اصلاح قوانین و مشوق های مؤثر برای صادرات باید در نظر گرفته شود و استان ها در خلق منابع، صادرات و واردات نقش اساسی و مسئولیتی مهم در بودجه 1401 دارند و لازم است استان ها در بخش صادرات موانع و محدودیت هایی که دارند مطرح کنند تا محدودیت رفع شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه با عنوان اینکه مناطق آزاد جایگاه مهمی باید در توسعه صادرات ایفا کنند، تصریح کرد: مناطق آزاد ماموریت مهم و تاثیرگذاری در توسعه کشور دارند و باید با کمک وزارت اقتصاد و دارایی برنامه های کمی توسعه صادرات مناطق آزاد کشور تبیین شده و سهم هر منطقه آزاد در ارتقای رشد اقتصادی و توسعه صادارت غیر نفتی، نقش خود را ایفا کند.

وی افزود، برای رسیدن به این مهم لازم است قدرت لازم به رؤسای مناطق آزاد داده شود تا برنامه توسعه تجارت با قدرت محقق شود.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا