فضای مجازی

ابلاغ دستورالعمل نحوه محاسبه مالیات خانه‌های خالی

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، امیدعلی پارسا، رئیس کل سازمان امور مالیاتی دستورالعمل نحوه محاسبه مالیات واحد‌های مسکونی خالی از سکنه را به ادارت کل امور مالیاتی شهر تهران و سایر استان‌ها ذیل ماده 54 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحیه 5 آذر 1399، ابلاغ کرد.

بخش‌هایی از این دستورالعمل به این شرح است:

1. این دستورالعمل در 15 بند تنظیم شده که بر اساس آن، ملاک احراز شرایط خالی بودن واحد مسکونی، واقع شدن در شهر‌های بالای 100 هزار نفر و همچنین اطلاعات دریافتی از سامانه املاک و اسکان است.

2. در این دستورالعمل، اگر واحد مسکونی در 120 روز ابتدایی یا انتهایی سال خالی از سکنه، ولی در سایر ایام سال دارای کاربر باشد، مشمول این مالیات نخواهد شد.

3. مالیات خانه‌های خالی شراکتی به نسبت سهم هر شریک، جداگانه محاسبه و ابلاغ می‌شود.

4. مبنای محاسبه نرخ مالیاتی خانه‌های خالی بر اساس «جدول املاک مشابه» که سازمان امور مالیاتی هر سال تدوین می‌کند، خواهد بود.

5. مأخذ محاسبه مالیات واحد‌های خالی از سکنه، ماده 53 قانون مالیات‌های مستقیم است که پس از کسر 25 درصد هزینه استهلاک واحد مسکونی، برآورد خواهد شد.

6. نرخ‌های 12 و 18 برابر برای سال‌های دوم و سوم خالی از سکنه بودن، صرفاً در صورت توالی خالی بودن مسکن است و اگر در فاصله بین سال‌ها، واحد مسکونی پُر شود، در صورت خالی شدن در سال‌های بعد، مجدداً به نرخ سال نخست محاسبه خواهد شد.

7. مالکان بیش از 5 خانه خالی بدون احتساب متراژ (مالک بیش از 30 دانگ مسکن خالی باشد)، مشمول دو برابری نرخ‌های مذکور است.

8. مهلت ارسال برگه‌های مالیاتی خانه‌های خالی در سال 1400، پایان تیر ماه سال بعد خواهد بود. اوراق مذکور هم در سامانه مؤدیان مالیاتی قابل دسترسی است و هم برای مالکان این واحدها، به صورت پیامک ارسال خواهد شد.

9. جریمه مالیاتی خانه‌های خالی در شهر‌های زیر 100 هزار نفر، معادل 20 درصد مالیات مذکور در ماده 54 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم است.

10. امکان اعتراض به مالیات‌های متعلقه طبق قانون مالیات‌های مستقیم وجود دارد.

11. در صورت عدم پرداخت مالیات خانه‌های خالی، جریمه در نظر گرفته شده همراه با اصل مالیات در زمان انتقال سند ملک مورد نظر، از مالک اخذ می‌شود.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا