فضای مجازی

جزئیات تازه از اقدامات وزارت اقتصاد برای اجرای یک حکم معطل بودجه/ 95هزار میلیارد تومان سهام دولت در بورس عرضه می‌شود؟

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با توجه به شرایط سخت اقتصادی دولت ناشی از آثار تحریم‌های ظالمانه و نیز تأثیرات بیماری کرونا، تحقق منابع درآمدی پیش‌بینی‌شده در بودجه سال جاری نقش بسیار مهمی در اداره هرچه بهتر امور جاری کشور دارد. در بودجه سال 1400 حدود 95هزار میلیارد تومان به‌عنوان درآمدهای حاصل از واگذاری سهام و بنگاه‌های متعلق به دولت پیش‌بینی شده است.

در این مسیر، از جمله موانع پیشِ‌رو، عدم وجود سهام آماده به‌اندازه کافی برای عرضه به عموم است. علی‌رغم وجود ظرفیتی قابل‌توجه از سهام متعلق به دولت در 7 شرکت بورسی به‌ارزش حدود 170هزار میلیارد تومان، به‌دلایلی از جمله توثیق کل سهام دولت در 4 شرکت و نیز مخالفت وزارتخانه‌های تخصصی مربوط به 3 شرکت، امکان عرضه آنها فراهم نمی‌باشد.

اگرچه هیئت واگذاری مطابق ماده بند (ب) ماده (4) قانون، اختیار تصویب فهرست موارد قابل فروش و تعیین میزان هریک را دارا می‌باشد لیکن به‌جهت حساسیت وزارتخانه‌های ذی‌ربط و در جهت پیشگیری از اختلاف نظر بین دستگاه‌ها و نیز ایجاد همگرایی و هماهنگی بیشتر در مجموعه دولت، وزارت امور اقتصادی و دارایی پیشنهاد تصمیم‌گیری نهایی از سوی هیئت وزیران درخصوص واگذاری تمام یا بخشی از سهام دولت در شرکت‌های کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، مخابرات ایران، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، ایران خودرو و سایپا که مشمول گروه (2) ماده (2) قانون می‌باشند و نیز الزام به رفع توثیق از سهام دولت را ارایه کرده است.

همچنین در صورت تصویب پیشنهاد مذکور، هیئت واگذاری در چارچوب مقررات، نسبت به تعیین روش واگذاری، قیمت سهام و سایر شرایط اقدام خواهد نمود.

انتهای پیام/+

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا