فضای مجازی

«فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟»|تکالیف قانونی بسیار مهم 5 دستگاه اجرایی کشور برای پشتیبانی از پیامرسان های داخلی

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم «پرونده حکمرانی فضای مجازی»؛ امسال از طرف مقام معظم رهبری به سال تولید پشتیبانی ها و مانع زدایی ها نامگذاری شده است. یکی از عرصه های مهم حمایت و پشتیبانی از تولید، فضای مجازی و پیامرسان های داخلی است. خوشبختانه در اسناد و قوانین بالادستی ظرفیت های بسیار خوبی برای حمایت و پشتیبانی ها وجود دارد که یکی از مهمترین این اسناد، سند «سیاست ها و اقدامات ساماندهی پیامرسان های اجتماعی» است.

از همین پرونده بیشتر بخوانید:

«فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟»|الزامات پیشگیری و مقابله با محتوای خلاف واقع در فضای مجازی چیست؟«فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟»|17 هدف عملیاتی مهم تولید محتوا در بستر شبکه ملی اطلاعات چیست؟فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|ارتباط مستقیم چاقی کودکان با استفاده افراطی از گوشی و تبلت/ راهکار مقابله چیست؟فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|راهکار مقابله با اخبار جعلی در فضای مجازی چیست؟فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|20 درصد از سهم بازار گوشی هوشمند کشور باید از داخل تأمین شودفضای مجازی، تهدید یا فرصت؟| ضرورت توجه به اقتدار و حاکمیت ملی سایبری در قانون برنامه توسعه هفتمفضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|11 چالش راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در کشور

این سند که به منظور ساماندهی، فراگیری و حمایت از فعالیت پیام‌رسان‌های اجتماعی داخلی در تاریخ 13 خرداد 1396 توسط شورای عالی فضای مجازی ابلاغ شده است، تکالیف و وظایف مهمی را برای دستگاه ها و نهادهای اجرایی احصاء کرده است که در این گزارش به این موارد می پردازیم:

1- وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

وزارت ارتباطات موظف است شرایط و ضوابط اعطای مجوز فعالیت به پیام‌رسان‌های اجتماعی داخلی و خارجی در کارگروهی با عضویت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت اطلاعات، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دادستانی کل کشور، سازمان تبلیغات اسلامی، نیروی انتظامی(پلیس فتا)، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سازمان صدا و سیما تهیه و تدوین نماید.

همچنین این قانون مقرر نموده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای توسعه پیام‌رسان‌های اجتماعی داخلی دارای مجوز و ایجاد مزیت رقابتی نسبت به نمونه‌های خارجی موظف است حمایت‌های لازم در زمینه‌های زیرساختی، فنی، تسهیلاتی و اطلاع‌رسانی زیر را به عمل آورد:

  • اعطای تسهیلات مؤثر کم بهره برای توسعه‌دهندگان داخلی؛
  • امکان اتصال متقابل با ارایه‌دهندگان خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات؛
  • امکان عرضه خدمات الکترونیکی عمومی همچون دولت الکترونیک، خدمات بانکی و شهری در پیام‌رسان‌های اجتماعی داخلی؛
  • به حداقل رساندن هزینه‌های مرتبط با مصرف پهنای باند؛
  • کمک به تأمین زیرساخت‌های شبکه‌ای، ذخیره‌سازی و امنیتی؛
  • حمایت‌های لازم به منظور گسترش فعالیت پیام‌رسان‌های اجتماعی داخلی به خارج از مرزها، در راستای افزایش اقتدار در فضای مجازی؛

2- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف است ضوابط و شرایط انتشار محتوا، تبلیغات، صیانت از داده‌ها، مواجهه با تخلفات، ناهنجاری‌ها و تهاجم فرهنگی در پیام‌رسان‌های اجتماعی در کارگروهی با عضویت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت اطلاعات، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت دادگستری، سازمان صدا و سیما، دادستانی کل کشور، نیروی انتظامی، سازمان تبلیغات اسلامی، مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه و نماینده تشکل‌های صنفی ذیربط حسب مورد تهیه و تدوین نماید.
همچنین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف است بر انتشار محتوا و تبلیغات و صیانت از داده‌ها در پیام‌رسان‌های اجتماعی مطابق مجوزهای صادره نظارت نماید.
علاوه بر این، حمایت و بسترسازی برای افزایش تولید محتوای مبتنی بر فرهنگ اسلامی ـ ایرانی و تسهیل دسترسی کاربران به آن‌ها با همکاری سازمان صداوسیما، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت ورزش و جوانان، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور)، انجمن‌ها، تشکل‌ها بخش خصوصی و عموم کاربران از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

3- سازمان صداوسیما

سازمان صدا و سیمای موظف است به منظور ترویج و آموزش کاربری همگانی پیام‌رسان‌های اجتماعی داخلی و ارتقاء آگاهی و مهارت مردم در بهره‌برداری از ظرفیت آن‌ها و مـقابله با مخاطرات آن‌ها در زندگی فردی و اجتماعی کاربران، اقدام به تولید و پخش برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی مناسب نماید.

4- قوه قضاییه

قوه قضائیه موظف است به منظور صیانت از حقوق شهروندی، حریم خصوصی، امنیت عمومی و اعتمادسازی، آیین‌نامه‌ای را در راستای حمایت حقوقی از تداوم کسب و کار و فعالیت پیام‌رسان‌های اجتماعی داخلی و بازبینی مصادیق محتوای مجرمانه، ظرف مدت یک ماه تدوین و به شورای عالی فضای مجازی ارائه نماید.

5- بانک مرکزی

بانک مرکزی موظف است امکان پرداخت بر خط را برای کسب و کارهای مبتنی بر پیام‌رسان اجتماعی داخلی فراهم نموده و ضوابط و شرایط مربوط را ظرف مدت دو ماه، با هماهنگی مرکز ملی فضای مجازی تدوین و ابلاغ کند.

همچنین طبق این سند،نهادها و مؤسـسات دولتی و عمومی غـیردولتی موظفند تبلـیغات خود در محـیط پیام‌رسان‌های اجتماعی را صرفاً از طریق پیام‌رسان‌های اجتماعی داخلی دارای بیش از یک میلیون کاربر فعال انجام دهند. فهرست این پیام‌رسان‌های اجتماعی توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات منتشر و به روز خواهدشد.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا