فضای مجازی

تکالیف به‌زمین‌مانده وزارت ارتباطات؛ از شبکه ملی اطلاعات تا ساخت ماهواره سنجش از راه دور

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل دیوان محاسبات کشور، مهرداد بذرپاش در ادامۀ نامه‌هایی که خطاب به دولتمردان سیزدهم ارسال می‌کند، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را در جریان احکام قانونی تحقق‌نیفتاده در این وزارتخانه قرار داد.

در این نامه، با اعلام اینکه مبنای رسیدگی دیوان محاسبات در حوزه‌های مالی، رعایت و عملکرد اسناد بالادستی، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، شعار سال و قوانین 7گانه مرتبط با تولید است، اهتمام بیشتر بر اجرای قوانین مورد تأکید واقع شده است.

رئیس‌کل دیوان محاسبات کشور با اشاره به اقدامات اولیه احکام تأسیس شرکت انتقال (ترانزیت) ارتباطات بین‌الملل به‌منظور حضور مؤثر در بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی صدور خدمات فنی و مهندسی، یادآور شده است که ایجاد تمام زیرساخت‌های لازم برای تعامل اطلاعاتی بین دستگاه‌های اجرایی و افزایش خدمات و فعالیت دفاتر ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT) روستایی اجرایی نشده‌اند.

همچنین با اشاره به تکلیف قانونی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر توسعه و تکمیل شبکه ملی اطلاعات تا پایان قانون برنامه 5سالۀ ششم توسعه، از عدم تحقق آن خبر داده است؛ وظیفه‌ای که هدف آن ایجاد امنیت پایدار سایبری جهت قرار گرفتن در جایگاه 3 کشور اول منطقه در این حوزه است.

در بخش دیگری از نامه بذرپاش به زارع‌پور، لیستی از پروژه‌های مرتبط با حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات که تکمیل نشده‌اند، جهت سرعت بخشیدن به تکامل آنها، ذکر شده است، این پروژه‌ها عبارتند از:
ـ ایجاد کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات
ـ 2برابر کردن تولید محتوای داخلی با رویکرد کسب‌وکار دیجیتال با مشارکت حداکثری بخش خصوصی
ـ افزایش سطح دسترسی کاربران نهایی به شبکه ملی اطلاعات و حمایت از توسعه مراکز داده و شبکه توزیع محتوا
ـ دولت الکترونیک و همراه
ـ ساماندهی منابع کمیاب ملی از قبیل طیف فرکانس و شماره
ـ مدیریت نشانی مکان‌محور و استعلامات میان‌دستگاهی اماکن (GNAF)
ـ ساخت ماهواره سنجش از راه دور و ماهواره مخابراتی بومی.

انتهای پیام/+

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا