فضای مجازی

نرخ تورم در منطقه یورو به بالاترین رقم طی 13 سال گذشته رسید

– اخبار اقتصادی –

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، اطلاعات یورو استات، اداره آمار اتحادیه اروپا نشان می‌دهد افزایش قیمت انرژی باعث شده تورم در منطقه یورو در ماه سپتامبر افزایش یافته و به بالاترین رقم از 2008 برسد.

محاسبات یورو استات نشان می‌دهد نرخ تورم سالانه در 19 کشور از منطقه یورو از جمله بزرگ‌ترین اقتصادهای این اتحادیه یعنی آلمان، فرانسه و ایتالیا در سپتامبر 2021 به 3.4 درصد رسیده است یعنی بالاتر از 3 درصد ثبت‌شده در ماه اوت.

انتظار می‌رود تورم در آلمان، بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا در ماه سپتامبر از 3.4 درصد ماه اوت فراتر رفته و به 4.1 درصد رسیده باشد.

قیمت گاز در اروپا از 1000 دلار در هر هزار مترمکعب گذشتقیمت گاز طبیعی در آمریکا رکورد زد

افزایش قیمت گاز طبیعی و برق، اصلی‌ترین دلیل افزایش تورم در این منطقه بوده است؛ گرچه بانک مرکزی اروپا این افزایش تورم را موقتی می‌داند.

در این بین، قیمت گاز طبیعی و برق در اروپا در روز پنجشنبه به رکورد جدیدی رسید و نگرانی در مورد عرضه پایین را به دنبال پیش‌بینی زمستان سرد در انگلیس افزایش داد.

اروپا در آستانه فصل سرما نه‌تنها با کمبود گاز بلکه با کمبود زغال‌سنگ هم مواجه شده است. قیمت زغال‌سنگ در بحبوحه‌ کمبود آن در بازار جهانی و افزایش تقاضا از طرف چین افزایش یافته است. در نتیجه قیمت برق هم در اروپا رو به افزایش بوده و در فرانسه و آلمان در روز پنجشنبه رکورد جدیدی را ثبت کرده است.

انتهای پیام/؛/81

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا