فضای مجازی

ونزوئلا 6 صفر از پول ملی خود را برمی‌دارد/ حذف 14 صفر از بولیوار در 13 سال

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، ونزوئلا آماده می‌شود یکبار دیگر صفرهای ارز ملی خود را در تلاش برای ساده کردن نقل و انتقالات روزانه که به ندرت در ماشین حساب جای می شوند یا نیاز به چندین بار تغییر کارت اعتباری برای تکمیل خرید دارند، بردارد.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید.

بانک مرکزی ونزوئلا تصمیم گرفته 6 صفر از واحد پول بولیوار را از ابتدای ماه اوت بردارد. این تصمیم به دنبال شکست این بانک در حل مشکل تورم فراگیر در این کشور با چاپ اسکناس‌های بزرگتر گرفته شده است.

به این ترتیب ارزش یک دلار به جای 3219000 بولیوار حال حاضر، برابر با 3.2 بولیوار خواهد بود.

ونزوئلا به 58میلیارد دلار برای بازگرداندن سطح تولید نفت به 1998 نیاز داردنرخ تورم در ونزوئلا به 16.1 درصد رسید

ونزوئلا آخرین بار در 2018 صفرهای بولیوار را حذف کرده بود و در ماه مارس چاپ اسکناس یک میلیون بولیواری را آغاز کرد که بزرگترین اسکناس در تاریخ این کشور بوده است. ولی این اسکناس حالا تنها 0.32 دلار ارزش دارد و برای خریدن یک فنجان قهوه هم کافی نیست. دولت ونزوئلا از 2008 تحت حاکمیت هوگو چاوز و بعد هم نیکلاس مادورو، به دنبال تورم بالا، 8 صفر را از ارز ملی کم کرده است.

با اینکه در حال حاضر دلار به صورت غیررسمی برای بسیاری از نقل و انتقال‌های روزانه مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی درآمد بیشتر مردم ونزوئلا به بولیوار است و برای هزینه‌هایی مانند بلیط اتوبوس، هزینه پارکینگ و انعام دادن باید از این ارز استفاده کرد.

طبق گفته مردم، با توجه به افزایش پرداخت‌های الکترونیک در ونزوئلا، بانک مرکزی این کشور نیازی به چاپ زیاد اسکناس ندارد. شاید تنها لازم باشد 6 اسکناس متفاوت از 2 تا 100 بولیوار چاپ شود.

تورم سالانه در ونزوئلا از بیش از 300000 درصد در 2019 تا 2339 درصد در سال جاری میلادی پایین آمده است. بانک مرکزی دیگر اطلاعات تورم کشور را به صورت منظم منتشر نمی‌کند.

انتهای پیام/81

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا