فرهنگی

لزوم سرمایه‌گذاری سالانه 3 میلیارد یورویی برای ایجاد ظرفیت تولید برق متناسب با رشد مصرف

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علیرضا دنه دزفولی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز روز گذشته در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم، با انتقاد از اهتمام نداشتن دولت روحانی در توسعه نیروگاهها در کشور گفت: عدم توسعه نیروگاهها در کشور نه تنها منجر به نارضایتی اجتماعی بلکه منجر به تهدیدهای اقتصادی شده است.

این مصاحبه که با عنوان "توسعه نیروگاه های برق در دولت روحانی کنار گذاشته شد/دولت سیزدهم باید زمینه ورود بخش خصوصی در تولید برق را هموار سازد" منتشر شد، واکنش شرکت تولید نیروی برق حرارتی را در پی داشت. این شرکت با ارسال توضیحاتی به خبرگزاری تسنیم نسبت به انتشار این مصاحبه، واکنش نشان داد.

متن این توضیحات بدین شرح است:‌ " به استحضار می رساند وزارت نیرو در همه ادوار نسبت به توسعه ظرفیت مطمئن نیروگاهی به عنوان وظیفه ذاتی خود، اهتمام داشته است و علاوه بر توسعه نیروگاه‌های حرارتی، سیاستهای موفقی برای توسعه مولدهای تجدیدپذیر نیز اتخاذ کرده است. در این راستا در طی دولت یازدهم و دوازدهم بیش از 20000 مگاوات، به ظرفیت تولید شبکه سراسری برق کشور اضافه گردیده است. از این میزان ظرفیت، 12650 مگاوات با احداث نیروگاه‌های حرارتی جدید بزرگ با بیش از هفت میلیارد یورو سرمایه‌گذاری تحقق یافته است، همچنین بیش از 2500 مگاوات با ارتقای توان عملی نیروگاه‌های موجود، 2200 مگاوات از طریق نیروگاه‌های برقابی، 1750 مگاوات از طریق مولدهای پراکنده و قریب به 900 مگاوات با احداث نیروگاه های تجدیدپذیر به ظرفیت تولید برق کشور، افزوده شده است. ضمن آنکه در طول برنامه ششم توسعه احداث قریب به بیست هزار مگاوات نیروگاه حرارتی آغاز شده که بیش از سه هزار مگاوات آن به بهره‌برداری نیز رسیده است.

قابل توجه است که برای ایجاد ظرفیت متناسب با رشد مصرف برق کشور، سالانه نیاز به سه میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید نیاز است که این سرمایه‌گذاری با اتکا به منابع عمومی یا منابع داخلی وزارت نیرو، تسهیلات و سرمایه‌گذاری خارجی یا منابع صندوق توسعه ملی انجام می‌شود. در این سالها با توجه به محدودیت بودجه، منابع عمومی بسیار ناچیزی به این منظور اختصاص داده شده است و به علت نرخ‌گذاری برق، منابع داخلی متناسب با این حجم سرمایه‌گذاری وجود نداشته است و تنگنای منابع صندوق توسعه ملی نیز مانع از تخصیص مناسب تسهیلات به سرمابه‌گذاران بخش خصوصی شده است.

شایان ذکر است در این مدت برای تامین مالی و سرمایه‌گذاری مستقیم در احداث 23000 مگاوات پروژه‌ نیروگاه حرارتی دیگر با بانکها و سرمایه‌گذاران خارجی با کشورهای مختلف تعامل گسترده‌ای انجام شده است که برای بیش از 9000 مگاوات طرحهای تامین مالی خارجی، ‌قراردادهای تجاری آنها امضا شده وکلیه مجوزات داخلی اخذ، ولی تامین مالی خارجی آنها متوقف شده است و تاکنون از این پروژه‌ها تنها پروژه 1400 مگاواتی سیریک با وام کشور روسیه آغاز شده است. همچنین برای 12000 مگاوات قرارداد خرید تضمینی یا تفاهم‌نامه امضا شد اما با توجه به تحریم‌های ظالمانه آمریکا فرایند سرمایه‌گذاری هنوز تکمیل نشده است. ضمن آنکه در حال حاضر بیش از 5000 مگاوات پروانه احداث انواع نیروگاه‌های تجدیدپذیر نیز معتبر است که سرمایه‌گذاران آنها نیز موفق به تامین مالی نشده‌اند."

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا