اخبار آی تیتکنولوژیفناوری

شبیه سازی تکامل زمین از ۴ میلیارد سال قبل تاکنون [تماشا کنید]

«دیوید رابرتس» محقق علوم کامپیوتر ویدیویی شگفت انگیز از شبیه‌سازی تکامل زمین از حدود ۴ میلیارد سال پیش تاکنون را به تصویر کشیده که تشکیل صفحات تکنوتیکی زمین، اقیانوس‌ها و قاره‌ها را به نمایش می‌گذارد و با نشان دادن نورهایی از قاره‌ها به پایان می‌رسد.

حدود ۴.۵ میلیارد سال پیش، یک توده سنگ مذاب در منظومه شمسی شروع به شکل گیری کرد که سرانجام به زمین کنونی تبدیل شد. «دیوید آ. رابرتس» هنرمند و دانشمند کامپیوتر، داستان تکامل کره زمین را در یک ویدیو شگفت‌انگیز به تصویر کشیده است که میلیاردها سال را در یک شبیه‌سازی چهار دقیقه‌ای به صورت واضح توضیح می‌دهد.

شبیه‌سازی حماسی با یک پیش‌سیاره بسیار داغ آغاز می‌شود که در حال شکل‌گیری به یک جهان پایدار است. این ویدیو نمای مسطحی از زمین را به نمایش می‌گذارد و نشان می‌دهد که لایه‌های زمین تقریبا از ۳ میلیارد سال پیش شروع به شکل‌گیری کرده است. در ادامه ویدیو، شاهد پدیدار شدن نمایه‌های رنگی جدیدی هستیم که نشان‌ دهنده آب جاری شده در سطح کره زمین و قاره‌ها است. در انتهای ویدیو نیز نورهایی درخشانی از قاره‌های سراسر جهان دیده می‌شود که نشان می‌دهد این سیاره گرم اکنون توسط انسان‌ها تسخیر شده است.

تکامل زمین
شکل‌گیری صفحات زمین حدود سه میلیارد سال پیش

تصاویر ابتدای ویدیو یک پیش‌سیاره پر از دهانه‌ را نشان می‌دهد که گفته می‌شود مانند سیاره زهره، شرایط بسیار ناخوشایند و جهنمی دارد. پوسته زمین در آن زمان ناپیدار بوده است و سیارک‌ها و ستاره‌های دنباله‌دار تاثیرات خود را برای میلیون‌ها سال روی زمین گذاشته‌اند. سپس حدود دو تا سه میلیارد سال پیش، صفحات زمین شروع به شکل‌گیری کردند.

رابرتس در وبلاگ خود عنوان می‌کند:

شبیه‌سازی به صورت تصادفی مکان اولیه تشکیل صفحات را ایجاد می‌کند. اندازه صفحات در طول زمان با یک مدل نسل ساده افزایش پیدا می‌کند و به صورت تصادفی نقاط مجاور خود را انتخاب کرده و آن‌ها را به یک صفحه جدید اضافه می‌کند.

تکامل زمین
شکل‌گیری اولین اقیانوس‌ها حدود ۳.۸ میلیارد سال پیش

طبق اعلام اداره ملی اقیانوسی و جوی، اقیانوس‌ها حدود ۳.۸ میلیارد سال پیش و زمانی که گازهایی مانند سولفید هیدروژن و متان در جو سرد و تبدیل به آب شدند، شروع به شکل گیری کردند. با تخلیه آب به داخل گودال‌های بزرگ سطح زمین، اقیانوس اولیه به وجود آمد و نیروهای جاذبه مانع از خروج آن از سیاره شدند. پس از به وجود آمدن جریان آب روی زمین، قاره‌های تقریبا در همان زمان شروع به ظهور کردند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا