اخبار آی تیتکنولوژیفناوری

سرویس کوتاه‌کننده لینک «ری لینک» در کمتر از ۲۴ ساعت از شروع به کار فیلتر شد

دسترسی به سرویس کوتاه‌کننده لینک «ری لینک» مسدود شد. این اتفاق در حالی رخ داده که هنوز ۲۴ ساعت از معرفی رسمی این سرویس توسط سازنده آن در کشور نگذشته بود.

«مصطفی الهیاری» بنیان‌گذار این سرویس در گفتگو با دیجیاتو از علت مسدود شدن این وبسایت اظهار بی‌اطلاعی می‌کند و می‌‌گوید که همچنان برای پی بردن به دلیل این موضوع، مشغول پیگیری است. او تأکید دارد که این اتفاق بدون هیچ اخطار یا هشدار قبلی صورت گرفته است و به دیجیاتو می‌گوید:

«دلیل این موضوع را نمی‌دانم. وقتی مسئله را با دیگران هم در میان گذاشتم از این که سرویس با این سرعت مسدود شده اظهار تعجب کردند. در حال حاضر هم چون زمان زیادی از مسدودسازی نگذشته، مسئله را هنوز به طور رسمی پیگیری نکرده‌ام اما در مشورت با افراد آگاه این حوزه هم به نتیجه مطلوبی نرسیدم و پاسخ‌های دقیقی دریافت نکردم.»

الهیاری می‌گوید بیشتر سرویس‌های کوتاه‌کننده لینک داخلی، در حال حاضر بدون مشکل مشغول به کار هستند و هیچ کدام مسدود نشده‌اند. به گفته او اما همیشه یک نگرانی در مورد این نوع سرویس‌ها در نگاه برخی مقامات وجود داشته و آن هم بارگذاری لینک‌های غیرمجاز یا غیراخلاقی از سوی بعضی کاربران است که البته در مورد ری لینک این موضوع صدق نمی‌کند.

او تأکید می‌کند در قوانین استفاده از این سرویس، صراحتا به تابعیت آن از قوانین کشور تأکید شده ضمن این که وبسایت به طور کاملا قانونی در سایت ساماندهی ثبت شده است و تمامی مجوزهای لازم در این مورد را اخذ کرده است:

«در مورد سرویس‌دهنده‌های داخلی، فیلترینگ در صورت مشاهده لینک‌های غیر مجاز یا سیاسی و … می‌تواند این موضوع را به سرویس‌دهنده تذکر داده و از او بخواهد که لینک‌ها را حذف کند. در مورد سرویس‌دهنده‌های خارجی به خاطر نبود دسترسی به افراد مسئول، این امکان وجود ندارد و به همین خاطر مسدود می‌شوند. اما عجیب اینجاست که قبل از راه‌اندازی ری لینک و از تجربه‌ای که با زی‌لینک بدست آمده بود، سرویس جدید را به طور قانونی در سایت ساماندهی ثبت کرده بودم و راه‌های ارتباطی با من کاملا در دسترس بود که این اتفاق پیش آمد.»

ری لینک یک وبسایت کوتاه‌کننده لینک است که امکاناتی نظیر افزودن دامنه اختصاصی به لینک‌های کوتاه شده، نمایش آمار کلیک‌ها، مدیریت لینک‌ها و امکان قرار دادن رمز عبور برای لینک را برای کاربران فراهم می‌کند.

تا این لحظه دلیل دقیق مسدودسازی این سرویس مشخص نیست و مسدودسازی آن بدون هیچ هشداری، آن هم در ساعات پایانی آخر هفته باعث شده که پیگیری علت آن برای مدیران این مجموعه نیز کار دشوارتری باشد. به محض دریافت جزئیات بیشتر، خبر به‌روزرسانی شده و اطلاعات جدید را با شما در میان خواهیم گذاشت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا