اخبار آی تیتکنولوژیفناوری

مدیرعامل تپسی: طرح مجلس نه تنها مفید نیست بلکه آسیب های جدی به همراه دارد

مدیرعامل تپسی ضمن انتقاد نسبت به طرح صیانت کاربران در فضای مجازی که این روزها از مجلس درباره آن زیاد شنیده می‌شود اعلام کرد این طرح نه تنها به نفع کاربران و کسب و کارها است بلکه آسیب‌های جدی با خود به همراه دارد.

«میلاد منشی پور» در گفتگو با دیجیاتو طرح مجلس را فاقد نگاه کارشناسی می‌داند و می‌گوید که این طرح برای هیچ کسب و کار اینترنتی و کاربران این پلتفرم‌ها مفید نیست. او معتقد است که طرح مجلس در صورت تصویب شدن می‌تواند آسیب‌های جدی و جبران ناپذیری به اکوسیستم فناوری کشور و بازیگران و کاربران آن وارد کند.

منشی پور مشکلات این طرح را نکات زیادی می‌داند و آن را از چند زاویه دارای مشکل و ایراد به زعم او بنیادین و جدی می‌بیند: «طرح «صیانت از فضای مجازی» از چند زاویه دارای ایرادات بنیادین و جدی است. یکی از این موارد ایجاد محدودیت در دسترسی کاربران فضای مجازی به خدمات سرویس‌هایی نظیر «گوگل»، «اینستاگرام»، «واتس اپ» و… است. بحث دیگر لزوم اخذ مجوزهای جدید برای کسب و کارهاست، مجوزهایی که ضوابط آن‌ها به طور دقیق مشخص نشده و می‌توانند کاملا متغیر باشند که خود این موضوع باعث ایجاد عدم ثبات و گذاشتن مانع در مسیر کسب و کارها است. در این فرایند یک پلتفرم مدام باید درگیر تمدید مجوزهای خود باشد. ایراد جدی دیگر بحث عدم شفافیت در مورد مقوله‌ی مهمِ «مالکیت داده» است که می‌تواند در آینده چالش‌های جدی برای کسب و کارها در پی داشته باشد.»

مدیرعامل تپسی تاکید دارد از نظر او هیچ نقطه مثبتی در تدوین و تهیه این طرح وجود ندارد. او می‌گوید با اجرای آن مخالف است و نمی‌تواند چرایی مطرح شدن چنین طرحی را متوجه شود: «من نکته‌ی مثبتی در اجرای این طرح نمی‌بینم و همانطور که اعلام کردم با اجرای آن مخالفم و در حال حاضر لزوم اجرای این طرح را با در نظر گرفتن این موضوع که کمکی به پیشرفت اقتصاد دیجیتال کشور نمی‌کند، متوجه نمی‌شوم.»

منشی پور در پاسخ به این پرسش که آیا می‌توانیم همه سرویس‌ها را به طور بومی داشته باشیم و آیا این موضوع را در دنیای امروز درست می‌دانید؟ به دیجیاتو می‌گوید که در حال حاضر و با توجه به امکانات موجود در کشور، چه از نظر تکنولوژی و چه از نظر زیرساختی امکان توسعه‌ی پلتفرم‌هایی در حد و اندازه گوگل و با خدمات گسترده آن‌ها، تقریبا غیر ممکن است. او می‌گوید که این موضوع شاید در مرور زمان درست بشود اما « حداقل این امکان در کوتاه مدت برای کشور ما وجود ندارد.»

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا