سرور مجازی
موبایل

بازار نابسامان تلفن همراه در کشور

بازار نابسامان تلفن همراه در کشور

بازار موبایل در این روزها در شرایط بسیار نا به‌سامانی است. بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد بعد از تغییراتی که در نرخ عوارض گمرکی گوشی‌های آیفون صورت گرفت، قیمت مدل‌هایی از این برند امریکایی که رجیستر می‌شدند، رشد قابل توجهی داشت.

به گزارش دیتاسنتر من از تسنیم، لازم به ذکر است پس از ابهاماتی که در خصوص ممنوعیت واردات آیفون 13 مطرح شد، چندی پیش سازمان توسعه تجارت اعلام کرد که واردات محصولاتی که تا پیش از این واردات آنها ممنوع نبوده است (آیفون 13) همچنان ادامه دارد اما حقوق ورودی آنها تا 96 درصد افزایش پیدا کرد. با توجه به قاعده‌گذاری مجلس در این حوزه، نرخ حقوق ورودی واردات مسافری نیز دو برابر رویه تجاری تعیین شده که به معنای نرخ 196 درصدی برای واردات مسافری آیفون خواهد بود. همین امر منجر به افزایش قابل توجه سری گوشی‌های ایفون در بازار شد.

گفتنی است سایر گوشی های بالای 600 دلار به غیر از آیفون، شامل سود بازرگانی 28 درصدی هستند.

 

بازار نابسامان تلفن همراه در کشور

رشد قیمت گوشی های بین 150 تا 600 دلار 
دیگر نکته‌ای که در بازار موبایل به چشم می‌خورد، افزایش قیمت گوشی های بین 150 تا 600 دلار است که بر خلاف گوشی های بالای 600 دلار نه تنها سود بازرگانی آنها افزایش پیدا نکرده، بلکه صفر است.

به نظر می‌رسد در شرایطی که سود بازرگانی گوشی‌های بین 150 تا 600 دلار تغییری نکرده، به دلیل افزایش شدید سود بازرگانی گوشیهای بالای 600 دلار از 15 به 96، قیمت گوشی‌های میان رده نیز به دلیل قاعده جانشینی و کشش بازار با افزایش قابل توجهی مواجه شده است.

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا