سرور مجازی
اینترنت

سبقت پزشکیان از جلیلی پس از پایان مناظره‌ها / آخرین نتایج نظرسنجی‌ها در فضای مجازی + نمودار

سبقت پزشکیان از جلیلی پس از پایان مناظره‌ها / آخرین نتایج نظرسنجی‌ها در فضای مجازی + نمودار

ذوالفقار دانشی– اگر تحلیل‌های آماری خبرآنلاین را در هفته‌های اخیر دنبال کرده باشید، شاید متوجه شده باشید که نتایج مرحله اول انتخابات که روز شنبه ۹ تیر اعلام شد، نزدیکی زیادی به توجه کاربران موتور جست‌وجوی گوگل به دو نامزد اصلی (مسعود پزشکیان و سعید جلیلی) و سهم لایک کاربران اینستاگرام به نامزدها داشته است. از آنجایی‌که گوگل و اینستاگرام شاهد بیشترین حضور کابران ایرانی در فضای مجازی هستند، رفتار کاربران آن‌ها را می‌توان معیار بهتری در مقایسه با شبکه‌های کم‌جمعیتی مانند توییتر فارسی یا شبکه‌های داخلی مانند ایتا دانست که شاهد حضور سازمان‌یافته طرفداران گروهی خاص هستند.

نتایج آخرین نظرسنجی‌ها را تا شامگاه ۱۴ تیر، می‌توانید در گزارش «رقابت نزدیک پزشکیان و جلیلی در آخرین نظرسنجی‌ها + نمودار و جدول» مطالعه کنید.

در نمودار ۱، روند جست‌وجوی پزشکیان (آبی) و جلیلی (قرمز) را در سرویس گوگل‌ترندز می‌بینید. سهم توجه به جلیلی از ساعت ۲۲ پنج‌شنبه ۷ تیر (شب انتخابات) تا بامداد ۸ تیر ناگهان افزایش یافت، اما از صبح انتخابات این پزشکیان بود که دوباره بیشترین سهم توجه را به خود جلب کرد. صبح ۹ تیر با اعلام مرحله‌ای نتایج انتخابات، سهم توجه به این دو نفر تقریبا همسان شد و پس از اعلام قطعی نتایج، دوباره پزشکیان پیش افتاد.

مناظره‌ها، پزشکیان را به اوج رساند / آخرین بررسی‌ها از افکارسنجی در فضای مجازی / نمودار
نمودار ۱ – روند توجه کاربران گوگل به مسعود پزشکیان و سعید جلیلی طی ۷ روز اخیر. برای مشاهده نمودار در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید

با فرو نشستن موج شگفتی از اعلام نتایج و بهت‌زدگی از مشارکت پایین مردم در انتخابات مرحله اول، سهم توجه نسبی به این دو نامزد با اختلافی نه‌چندان زیاد ادامه یافت. همان‌طور که در نمودار می‌بینید، با برگزاری مناظره‌ها، توجه عمومی حتی از مرحله اول انتخابات نیز بالاتر رفت و به‌خصوص پس از مناظره دوم (دیشب، ۱۲ تیر) به اوج خود رسید. همان‌طور که می‌بینید، هم‌اکنون پزشکیان توانسته توجه بالاتری را نسبت به جلیلی جلب کند.

در جدول ۱، سهم توجه نسبی به نامزدها را در استان‌های مختلف می‌بینید. میانگین این آمار در سطر «ایران» ذکر شده و از برتری پزشکیان نسبت به جلیلی حکایت دارد.

استانپزشکیانجلیلی
آذربایجان شرقی۶۰%۴۰%
آذربایجان غربی۶۰%۴۰%
اردبیل۵۶%۴۴%
اصفهان۵۴%۴۶%
البرز۵۵%۴۵%
ایلام۵۴%۴۶%
بوشهر۵۳%۴۷%
تهران۵۱%۴۹%
چهارمحال بختیاری۵۴%۴۶%
خراسان جنوبی۵۳%۴۷%
خراسان رضوی۵۳%۴۷%
خراسان شمالی۵۳%۴۷%
خوزستان۵۴%۴۶%
زنجان۵۴%۴۶%
سمنان۵۳%۴۷%
سیستان و بلوچستان۵۸%۴۲%
فارس۵۶%۴۴%
قزوین۵۳%۴۷%
قم۴۸%۵۲%
کردستان۵۸%۴۲%
کرمان۵۴%۴۶%
کرمانشاه۵۸%۴۲%
کهگیلویه و بویراحمد۵۳%۴۷%
گلستان۵۴%۴۶%
گیلان۵۷%۴۳%
لرستان۵۴%۴۶%
مازندران۵۴%۴۶%
مرکزی۵۳%۴۷%
هرمزگان۵۴%۴۶%
همدان۵۴%۴۶%
یزد۵۳%۴۷%
ایران۵۴%۴۶%

در نمودار ۲، سهم لایک‌های مخاطبان اینستاگرام به مطالب پزشکیان و جلیلی و سهم کامنت‌های آن‌ها درج شده است.

مناظره‌ها، پزشکیان را به اوج رساند / آخرین بررسی‌ها از افکارسنجی در فضای مجازی / نمودار
نمودار ۲ – سهم لایک و کامنت در اینستاگرام. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید

همان‌طور که می‌بینید، هر دو از برتری نسبی پزشکیان به جلیلی حکایت دارند؛ با این حال این وضعیت را در شرایطی می‌توان به واقعیت انتخابات مرحله دوم تطبیق داد که میزان مشارکت بالا برود؛ درغیراین‌صورت جمعیت شرکت‌کننده به الگوی حاکم بر شبکه‌های اجتماعی داخلی مانند ایتا و روبیکا نزدیک می‌شود که طرفداران سازمان‌یافته سعید جلیلی آن را در کنترل دارند.

۵۴۵۴

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا